Findeks kredi notum kaç olmalı?

  • 31 Ekim 2015
Findeks kredi notum kaç olmalı?

Her şahıs, elindeki az veya çok biriktirdiği parayı değerlendirmek ister. Bazen elinde hiç toplu para olmayanlar dahi; ev almak, arsa almak, otomobil almak veya iş kurmak için bankaların değişik faiz oranları ile verdiği kredilerden yararlanmak ister. Zaten bu şekilde bir yatırım yapılmadığı sürece de kolaylıkla bir mal sahibi olunamamaktadır. Günümüzdeki yaşam koşullarında alınan maaşın tamamı; kiraya faturalara, mutfak masraflarına ve oldukça fazla tutan yakacak masrafları için harcanır gider. Bu sebeple bankaların verdiği değişik adlardaki krediler oldukça yakından takip edilmelidir.

Konut kredisi, ihtiyaç kredisi, bayram kredisi, otomobil kredisi, tüketici kredisi adı altında verilen krediler, acil para ihtiyacında kurtarıcı olacaktır. Ancak bankaların kredi vermesi için kredi kullanmak isteyen şahsın belli özellikler taşıması gerekir. İşiniz, maaşınız, aile fertlerinin geliri, gayrimenkul durumunuz hatta tüm ödemeleriniz bankaların yakın takibindedir. Bu takibi ise bankalar adına Findeks yapar. Bankaya kredi için yapılan her başvuruda, banka önce Findeks aracılığı ile kredi notunuzu öğrenir ve bu not sayesinde ne kadar kredi kullanabileceğinizi belirler.

Peki, Findeks kredi notu kaç olmalı? Her şahsın kredi notu 1 ile 1900 arasında değerlendirilmektedir. Kredi notufindeks-nedir 1 olanların banka kredilerinden hiçbir şekilde yararlanma imkânı bulunmaz. Kredi notu 1900 veya 1900’e yakın olanların ise kredilerden yararlanma olanağı artacaktır. Başvuru yaptığınız kredinin, kısa süre içinde çıkması için de Findeks kredi notunun 1700’ün üzerinde olması gerekir. Banka kredilerinden daha kısa sürede ve daha yüksek oranda yararlanmak için ise kredi notu düşük olanların, ödemeler dengesini ayarlayarak en kısa sürede kredi notunu yükseltmesi gerekecektir.

Findeks Kredi Notu Neye Göre Belirleniyor?

Güncel Findeks kredi notu, yapılan tüm kredi ve ödemelerin düzenine göre belirlenmektedir. Daha önce çekmiş olduğunuz kredilerin geri ödenme şekli, kredi kartlarının borç ve taksitlerinin ödenmesi, üzerinize olan faturaların ödenme tarihi, kredi notunuzun yükselmesinde veya düşmesinde oldukça etkili olmaktadır. Düzenli kullanılan kredi kartlarının, yalnızca faiz oranlarını değil asgari ödeme miktarını yatırmak, ev ve iş yerlerindeki faturaların son ödeme tarihinden önce yatırılması, üzerinize olan kredilerin ödeme şekli kredi notunuzun belirlenmesinde oldukça etkili olacaktır. Bu sebeple kredi çekmeyi düşünen şahısların, birkaç ay öncesinden Findeks kredi notu kaç olmalı diye araştırma yapıp,  öğrenmesi ve diğer aylarda kredi notunu yükseltecek tedbirler alması gerekir. Alınan tedbirler sayesinde 3 ay gibi kısa bir süre içinde kredi notunun bir miktar yükselmesi mümkündür. Çünkü kredi notu düşük olan banka müşterilerinin kredisi çıkmayacaktır. Genellikle puanlar 700- 1900 Aralığında değişmektedir. 700 ve 1500 arasındaki kredi notu kötü olarak değerlendirilir. 1500 ve 1700 arasındaki kredi notu iyi, 1700 üzerindeki kredi notu ise çok iyi olarak değerlendirilir. Kısaca kredi notu 1800 civarında olan şahısların, bankadan kredi kullanımında her hangi bir sıkıntı oluşmayacaktır.

Findeks Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

kredi-notumFindeks kredi notunu öğrenmek isteyen şahıslar, çok kolay bir şekilde internet üzerinden öğrenebilmektedir. Günümüzde yeni açılan Findeks kredi notu kaç olmalı sorgulaması sayesinde, her vatandaş kredi notunu evinden sorgulayabilir. Gelecekte yatırım yapmayı düşünen ve banka kredisi ile işlerine yön veren şahısların, birkaç ay ara ile güncellenen Findeks kredi notunu takip etmesi büyük önem taşır. Çünkü düşük görünen kredi notlarının tekrar yükseltilmesi birkaç ay vakit almaktadır. Tamamı ödenmiş borçların Findeks’ten silinmesi dahi, borç bitiminden 5 yıl sonra yapılmaktadır. Üzerinize olan borçların tamamını yatırsanız, kredi kartlarının tamamını iptal etseniz, elinizde ödeme dengesini iyi oturtabileceğiniz tek bir kart bıraksanız dahi, kredi notunuzun yükselmesi en az 3 ay gibi bir zaman dilimine yayılacaktır. Bu durumda ise acil gerekli olan kredilerde oldukça zor anlar yaşama ihtimaliniz bulunur. Serbest çalışan ve banka kredileri ile işlerini devam ettiren şahısların, kredi notunu devamlı olarak takip etmesi gerekmektedir. Daima müşterisi olunan banka, başvuru olduğu takdirde kredi notu konusunda müşterilerine detaylı bilgi vermektedir. Günümüzde ev rahatlığında, internetten hiçbir ücret ödemeden de kolayca kredi notu öğrenilebilecek teknoloji bulunur. Findeks kredi notu her ayın sonunda tekrar güncellenir. Birkaç ay ara ile kredi notunuzu detaylı öğrenmeniz, acil durumlarda oldukça işinize yarayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.