Güncel Kiralık Kasa Fiyatları

  • 28 Ekim 2015
Güncel Kiralık Kasa Fiyatları

Ziynet eşyası ve paraların evlerde saklanmaları günümüz şartlarında oldukça güvensiz bir yöntemdir. Hırsızların evlere girip çıkması artık çok daha kolay bir hale geldiğinden özellikle büyük miktarlardaki paralarınızı ve altınlarınızı emanet edebileceğiniz güvenli yerler arayışına girmeniz tavsiye edilmektedir. Bunun için en güvenli mekânlar bankaların müşterilerine özel bir hizmet olarak sunmuş oldukları banka kasalarıdır.  Banka kasaları genellikle düşük miktarlardaki paralar için tercih edilmemektedir. Bu paralar genellikle banka hesaplarında muhafaza edilirler. Ancak büyük miktarlarda paralar ve altınlar için tercih edilen kasalar sayesinde gözünüz arkada kalmadan tatile gidebilir içiniz rahat bir şekilde dolaşabilirsiniz.

Kiralık Kasalarda Hangi Eşyalar Saklanabilir?

Bankalar kiralık kasa hizmetini belli koşullar dâhilinde sunmaktadırlar. Bu koşullara göre kiralamış olduğunuz kasaya sadece, para, evrak, değerli eşyalarınız ve altınlarınızı koyabilmeniz mümkündür. bunun dışında yanıcı ve patlayıcı maddeler ile silah saklanması bu kasalar için mümkün değildir ve  bunu gerçekleştiren kişiler suç kapsamında bir iş yapmış olmaktadırlar. Bu şartın suiistimal edilebileceği göz önünde bulundurularak bankalara tarafından kiralık kasa sözleşmesine, gerek görüldüğü takdirde bankanın kasa içeriğini inceleyebilmesi ile ilgili bir madde eklenmiştir.  Bu inceleme gözetim altında yapılmaktadır. Bu sebeple kasalarınızı kiralarken sözleşmede yer almayan eşya ve maddeleri kasalarınızda saklayamayacağınızı bilmeniz gerekmektedir.

Ortak Kasa Kiralarken En Fazla Kaç Kişiye İzin Verilir?

Kasa kiralama bireysel ya da birkaç kişi ile ortak olarak yapılabilmektedir.  Bankaların kiralık kasa prosedürleri değişiklik göstermekle birlikte genellikle bir kasa için 3 kişiden fazla ortaklık kabul edilmemektedir.  Bununla birlikte kasa içeriğinin 3. Kişilere haberdar edilmesi de yasak olmaktadır. banka kasa içeriği ile ilgili herhangi bir bilgi edinmediğinden bu kuraldan kasa sahibi ya da sahipleri sorumlu olmaktadırlar. Ayrıca kiralık kasa hizmetinde eşyaların sigortalanması gibi bir durum da söz konusu değildir.

Kiralık Kasaya Erişim

Kiralık kasalara erişim izni sadece kasa sahibine verilmektedir. Bunun yanında acil durumlar için kasa sahibinin vermiş olduğu noter onaylı vekaletname ile herhangi bir yakının kasaya erişimi de sağlanabilmektedir.  Kasalara erişim saatleri bankadan bankaya göre değişiklik göstermektedir. Bazı bankalar mesai saatleri içinde kiralık kasaya erişim izni sağlarken bazı bankaların özel kasalar için 24 saat boyunca erişim hakkı sağlaması mümkün olabilmektedir.

 

Kiralık Kasa Sözleşmesinde Neler Yer Alır?

Kasalara erişim hakkı, kasanın kullanımı hakkındaki kurallar, kiralık kasa fiyatları ve kasaların güvenliği ile ilgili durumlar ile ilgili bilgiler kiralık aksa sözleşmelerinde yer almaktadır. bankalardan kasa kiralama ihtiyacınız bulunuyorsa bu  sözleşmeleri ayrıntılı bir şekilde okuduktan sonra kabul etmeniz tavsiye edilmektedir.

Kiralık Kasa Güvenliğinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bankaların kiralık kasaları 7/24 özel güvenlik sistemleri ile izlenmekte ve güvenlik tarafından beklenmektedir. Ancak bu kasalar için hırsızlık vakalarının %100 imkansız olması gibi bir durum söz konusu değildir. Çok sık duyulmuyor olsa bile banka kasalarının da hırsızlar tarafından soyulabildiği bilinmektedir. Burada önemli bir nokta bulunmaktadır. Müşterilerin kasa içerikleri, kiralanmanın başlangıcından itibaren bankanın hiçbir çalışanı tarafından bilinmemektedir. Dolayısıyla herhangi bir soygun , afet ya da yangın durumunda yitirilen mal ve paralar için banka herhangi bir sorumluluk almamaktadır. Müşterilerin bankalardan kasa kiralarken, kasa içeriklerini her an ispat edebilecek şekilde önlemler almaları tavsiye edilmektedir.  Bu gibi durumlarda geri ödemelerin yapılıp yapılmaması genellikle banka ve müşteri arasındaki iletişime bağlı olmakla birlikte bankanın böyle bir sorumluluğu olmadığını bilmeniz gerekmektedir.

Kasa Kiralama Ücretleri Neye Göre Belirlenir?

Kiralık kasa fiyatları genellikle tercih edilen kasanın ebatlarına ve kullanım süresine göre belirlenmektedir. Kasanızın güvenliği ve korunması ile ilgili şartlarda değişiklik yapmanız gerekiyor ise ya da kasaya erişiminizin günün her saatinde olmasını talep etmeniz durumunda özel kasaları tercih etmeniz gerekecek ve bu da kiralık kasa ücretinizi bir miktar artıracaktır. Kiralık kasa ebatları küçük , orta ve büyük kasalar olarak değişmektedir. Bu ebatların bankadan bankaya değişiklik gösterip göstermediği  ancak tecrübe sahibi kişiler tarafından bilinebilir.  Bu kasaların ihtiyaç olunan sürelerde kiralanabilmeleri mümkündür.

2015 Yılı Kasa Kiralama Ücretleri

Her banka kiralık kasa fiyatları ile ilgili yıllık bir düzenleme yapmaktadır. Bu yıl içerisinde  kasa kiralama ücretlerinin 150-450 TL arasında değiştiği bilinmektedir.  İlk kez kasa kiralarken kasa depozitosu ödemeniz gerekmektedir. Bu ücret bazı bankalarda yıllık kasa ücretinin yarısı kadar iken bazı bankalar daha az ya da daha çok kasa depozitosu alabilmektedirler. Depozitolar kasanın kapatılmasından sonra müşteriye geri iade edilmektedir. Bazı bankalar aylık olarak kasa kiralama hizmeti vermemekle birlikte Halk Bankasından 1, 3 ve 6 aylık kasa kiralama hizmeti alabilmeniz mümkün olabilmektedir.

Vefat Eden Kişinin Kasasına Ne Olur?

Kasa sahibinin vefat etmesi durumunda, kasanın açılması ve içeriğin banka tarafından kullanılması söz konusu değildir. Böyle bir durumda kasaya her ne sebeple olursa olsun erişim sağlanmamaktadır. Kasa bu şekilde 10 yıl boyunca bekletilmekte ve sonunda içerik Tasarruf Mevduatı sigorta fonuna teslim edilmektedir. Ancak kasa sahibinin yakınlarının üzerlerine vekalet almaları durumunda kasa içeriğine erişebilmeleri mümkündür. Vekalet alma işlemleri tamamlanana kadar kasaya erişim sağlanmaz.

Kiralık kasa boyutları ne kadar?

Kiralık banka kasaların boyutları bankaya ve isteğe göre değişmektedir. Bazı bankalar farklı boyutlarda kasa seçenekleri sunmaktadır. İhtiyacınız ölçüsünde kasa kiralayabilirsiniz.

Kiralık kasalar haciz edilebilir mi?

Kiralık kasalar banka kayıtlarında bulunur ve yasal olarak haciz edilebilir.

Kiralık kasada bankanın sorumluluğu nedir?

Kiralık kasaların banka personeli tarafından boşaltılma riski vardır. Bu gibi durumlarda banka sorumludur. Kasanın içeriği konusunda hukuki sorunlar vardır. Soyulma durumlarında banka sorumludur.

Kiralık kasada altın saklamak 

Kiralık kasada evinizde bulunan altınları saklayabilirsiniz fakat bazı hususlara dikkat etmelisiniz. Kiralık kasanızın aidatını ödemezseniz kasanız açılabilir. Son ödeme tarihinden itibaren 10 yıllık zaman aşımı vardır. Banka 10 yıl sonunda kasanızı açabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.