Kredi Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • 26 Ekim 2015
Kredi Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kredilerin insanlar için kimi zaman ağır bir yük olması, insanlara çeşitli ve zor sorumluluklar yüklemesi kredi çekerken dikkat edilmesi gerekenler başlığında bir şeyler yazmamızı gerektiriyor. Krediler ipotekli kredi ya da kefilli kredi olunca insanların gözleri ister istemez korkuyor. Bu konuda tedirgin olanlar ile birlikte, gayet rahat, her zaman düzenli olarak kredi çekip ödeyen birçok bilinçli kullanıcı da bulunuyor. Kredi çekerken nelere dikkat edilmeli? İlk defa kredi çekmek isteyenler bu başlıkta yazdıklarımızı mutlaka incelemeli…

 

Mali Durumunuzu Kontrol Altında Tutun

Kredi çekerken yapılması gerekenler arasında yer alan en önemli şey, mali durumunuzu kontrol altında tutmak olacak. İhtiyacınız nispetinde krediye başvurursanız, kredi sizin için sorunlu bir şey olmaz. Bu nedenle ilk kural, mali durumu kontrol altında tutmak… Kredi çekmek için ikinci kural ise çekeceğiniz bu kredinin mutlaka ihtiyaçlarınız ile doğru orantılı olması… İhtiyacınız olan araba için taşıt kredisi, ihtiyacınız olan ev için konut kredisi, ihtiyacınız olan tatil için tatil kredisi çekebilirsiniz. Fakat niçin ihtiyacınız olmayan, daha lüks bir araba için kapanmaz bir taşıt kredisi, ihtiyacınız olmayan daha lüks bir ev için ödenmez bir konut kredisi çekesiniz? Bu konuda dikkatli olmalısınız. Mutlaka ihtiyaçlarınızı ve mali durumunuzu hesaba katarak karar vermelisiniz.

kredi-cekerken

Düzenli Gelirinizden Başka Bir Şeye Güvenmeyin

Kredi çekerken yapılan hatalar arasında sıklıkla karşılaştığımız bir hata var. İnsanlar ödeyebileceklerini düşünerek kredi miktarını bütçelerinden çok yukarılara çıkartıyorlar. Bir telefon açarak bulurum, benim çevrem geniş gibi düşüncelerle böyle kredilerin altına imza atmayınız. Kredi çekerken düzenli gelirinizden başka bir gelirinize bile güvenmeyiniz. Çünkü o an iyi olan gelirinizin ileride neler getirip götüreceği asla belli olmaz.

Kredi çekerken neden hayat sigortası isteniyor?

Kredi çeken bireyin başına gelebilecek ölüm durumu için banka kendini güvence altına almak ister. Birey öldüğünde mirasçılar borcunu ödemek zorunda değildir. Bankaların hayat sigortası için ilk amaçları budur. İkinci amaç bünyelerinde bulunan sigorta şirketine poliçe yaptırarak kazanç sağlamasıdır.

Kredi çekerken işsizlik sigortası yapıldıysa ödemenizi geri alın!

Kredi çeken kişinin işsiz kaldığı durumlarda kullanılmak üzere müşteriye haber verilmeden işsizlik sigortası yapılır. Bu sigorta için prim ödersiniz ama krediniz bittiğinde bunun geri ödemesini almazsınız. Kredi alırken sigorta evraklarınızı kontrol ederek işsizlik sigortası iadenizi alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.