Kredi Notu Düşmesinin Nedeni Nedir?

  • 25 Ekim 2015
Kredi Notu Düşmesinin Nedeni Nedir?

Bankalar kredi kullananlara bir limit verir ve bu limitin artması gibi düşmesi de çok normal bir olaydır. Kredi notunun düşmesi tamamı ile müşteriler yapmış olduğu hatalardan dolayı kaynaklanır. Zamanında yapılmayan ödemeler, ödeyeceğiniz faturaların geç ödenmesi, diğer bankalara ait olan kredi kartlarınızın geç ödemeleri ve aksatmalar gibi problemler kredi notunun düşmesinin nedeni nedir sorusunun cevabı olarak gösterilir. Bu nedenle her zaman, zamanında ödeme yaparak iyi bir izlenim bırakmalısınız. Kredi kartının düşme nedenlerine örnek verecek olursak;

Kredi Kartı: Başka bir bankadan aldığınız kredi kartının ödemelerinin gecikmesi, tüm bankaları etkileyecek bir olaydır. Bu nedenden dolayı hangi bankada ödemeniz de gecikme olursa olsun bütün bankalardaki notunuzu etkiler.

Banka Kredileri: Kredi ile aldığınız ev, araba ve ya ihtiyaç kredisi olarak çektiğiniz kredilerin ödemelerinde gecikme, aksatma yapıyorsanız veya hiç ödemediğiniz bir taksit varsa, bu nedenlerde kredin notunun düşmesine neden olur.

Bir işte çalışmıyorsanız: Bankalar kredi kartı verirken kişinin maaş durumuna bakar ve bunu göz önünde bulundurarak size kredi kartı verir. Uzun bir süre işsiz kaldıysanız ve SSK primleriniz hiç ödenmemişse, bu nedenlerde banka kredi notunun düşmesine neden olur.

Hesap Kartınız Bakiyesi: Daha önceden açmış olduğunuz para kartı gibi kartınız varsa ve bakiyeniz hep 0 olarak kalmışsa, bankada olan bilgilerinizi etkiliyorsunuz anlamına gelir ve kredi notunuz bu nedenle düşmektedir.

Fatura Ödemeleriniz: Adınıza bulunan bir operatör varsa, doğalgaz, su, elektrik faturaları gibi buna benzer faturaları zamanında ödemiyorsanız veya ödenmemiş faturalarınız varsa, bankaların en dikkat ettiği olaylardan biridir ve kredi notunuzun düşmesini etkiler.

kredi-notunuzKredi Notu Nedir?

Kredi kartı almak istiyorsunuz ve bunun için bir bankaya başvurdunuz. Kredi kartınıza verilecek limitin veya olumlu, olumsuz olmasını kredi kartı notu etkilemektedir. Kredi kartı notunuzu etkileyen sebepler üst yazıda bulunmaktadır. Kredi notunuzu yüksek tutmak size hem kredi kartı çıkartmanıza hem de limitin artmasına sebep olacaktır.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi verilirken sizin banka da bulunan notunuza bakılır ve taksitleri ödeyebilecek durumlarınıza bakılarak kredi limiti belirlenir verir. Bunun için kredi notunuzu yüksek tutmalısınız.

Kredi notunun düşmesinin nedeni nedir, nasıl düzeltilir? İlk olarak ödemelerini yapmadığınız geciktirdiğiniz başka bankalara borcunuz varsa bunları kapatmanız gerekir. Açık olan boşta duran kartlarınız varsa bunlar sizi kötü etkilemektedir. Boşta kartınız varsa kullanmıyorsanız bunu kapatmanız size daha olumlu etkileyecektir. Buna örnek verirsek bir arkadaşınızdan borç aldığınızı düşünün ve borcunuzu vermeden bir borç daha isterseniz olumsuz tepki alacaksınızdır. Bir gün belirleyip vereceğiniz tarihi söyledikten sonra o tarihi geçirmenizde arkadaşınızın güvenini kaybedeceğiniz anlamına gelir kredi notunu bu şekilde düşünebilirsiniz. Kredi notu yükseltmeyi sıraya koyacak olursak;

  • Adınıza bulunan tüm kredi kartı borçlarınızı, tamamen kapatın.
  • Kullandığınız kredi kartı varsa gününde taksitlerini yatırın.
  • Eğer bir miktar paranız varsa vadeli bir hesap açarak, paranızı yatırın ve orda dursun.
  • Başka bankalardan da kredi talebinde bulunabilirsiniz. Ne kadar borçsuz ve zamanında ödenen krediniz varsa bu artı yönde etkileyecektir.
  • EFT işlemi, havale vb. işlemleri internet bankacılığı kullanarak sürekli yapmaya uğraşın bu sizin ne kadar ilgili olduğunuzu gösterecektir.
  • Elinizde bulunan vadeli veya vadesiz banka hesabınız varsa, otomatik ödeme talimatı vererek kullandığınızı ve düzenli olduğunuzu gösterebilirsiniz.

Kredi Notu Ne Kadar Zamanda Yükselmektedir?

findeks-notutKredi notunuzun düşmesi nasıl bir anda olmuyorsa, yükselme olayı da bir anda olamaz. Kredi notunuzu yükseltmenin nasıl yapılabileceğini anlattım. Bu maddeler uygulandığın da 1-3 ay arası içinde notunuzun yükseldiğini gözlemleyebilirsiniz. Bankalara kredi talebinde bulunduğunuzda notunuz yükseldiğini ve bu sayede olumlu yanıt alıp limit artma işlemi olacaktır. Kredi kartı çıkarmak için ve limitinizi yüksek tutmak için, bir an önce kredi notunuzu yükseltmek için maddelere başlamanız gerekir ve zamanla yükselmesini beklemelisiniz.

Kredi Notu Ne Anlama Gelir?

0 – 500: Kredi almanız için ihtimalin düşük olduğu anlamına gelir.

500 – 800: Kredi kartı alma talebi riskli ama ipotek veya kefil bulunarak açılma ihtimali olan puan türüdür.

800 – 1100: Kredi alma durumu olumlu olan ve riskin az olduğu puan grubudur.

1100 – 1400: Her hangi bir gecikmesi bulunmayan ve notu iyi anlamına gelir.

1400 ve üzeri: Kolay bir şekilde talep de bulunarak kredi alma grubundadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.