A101 Lenovo G505-59422635 notebook 899 TL

 • 29 Mayıs 2014
A101 Lenovo G505-59422635 notebook 899 TL

A101 aktüel ürünlerde bu hafta 5 Haziran 2014 tarihinde Lenovo G505-59422635 model notebook 899 TL fiyatla satışa sunuluyor. Peki bu bilgisayar bu fiayata alınabilir mi?

İlk olarak bir bilgisayarın en temel bileşenlerinden biri olan işlemciye bakıyoruz. Amd’nin yeni nesil A6 serisi 5200 dört çekirdekli işlemci göze çarpıyor. İşlemci performansına baktığımızda ise tam bir fiyasko olduğunu görüyoruz. İşlemci notebookcheck cpu listesinde intelin 4-5 yıl önceki işlemcilerinin altında 335. sırada yeralıyor. Yapılan testlerin çoğunda geçer not alamamış giriş seviyesi için bile yetersiz bir işlemci.

Diğer donanım özelliklerine bakmıyoruz bile. Uzun süre kullanacağınız ekonomik bir notebook arıyorsanız intel işlemcili modellere yönelmenizde büyük fayda var. N11, kliksa gibi online alışveriş sitelerinde uygun fiyatlı iyi bir notebook bulabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Pc prof dedi ki:

  Değerli yazar belirtmiş olduğunuz sistem gayet makul ve kullanışlı a6 serisi bir işlemci bununla bu konuda kesinlikle yanılıyorsunuz.Çünkü AMd performans açısınden intel i5 serisi işlemiclerle tamamen aynı.Kaldı ki o sıralama listelerininde değerlerin pek güvenilir bir tarafı olmadığını 2011 yılından bu yana bas bas bağırarak anlatılmaya çalışılıyor.;Ayrıca intel yanlısı bir tarafınızında olduğunu rahatlıkla yazınızdan anlıyoruz.Bu bilgisayar lenovo markalı gayet iyi orta sevide bir bilgisayar .Tavsiyem daha net araştırmalar yapıp ona göre doğru ve tarafsız bilgiler sunmanızdır.SAYGILARIMLA

 2. admin dedi ki:

  Dünyanın en seçkin donanım inceleme sitelerinden notebookcheck.net yanılıyor siz haklısınız öyle mi? Sentetik testler özellikle 3dmark 06 cpu testi son 7-8 yıldır olduğu gibi günümüzde de sektör tarafından kabul görüyor. Kaldı ki testlerde sadece tek uygulama üzerinden değil ondan fazla uygulamanın sonucuna göre liste oluşturuluyor. Bahsedilen işlemcinin yeni nesil i5 işlemcilerle karşılaştırmaya bile değmeyen bir performansı var. Bunu sadece kampanyabul.org biz söylemiyoruz. Bana mesajlarınız dışında bu işlemcinin gücünün i5 işlemcilerle eşdeğer değil yakın olduğunu gösteren bir site veya test sonucu bildirin ben başta tarafınız olmak üzere tüm takipcilerimizden özür dileyim.

  Kusura bakmayın ama yazdıklarınızla Pc Prof nickinizin alakası yok.

 3. murat dedi ki:

  nedir kardeşim bu amd düşmanlığı amd a6 intel’in i3 ayarında’dır.tamam daha iyileri var ama ona görede parası var fiyat makul daha ne olsun

 4. Pro Gamer dedi ki:

  Çekirdekten bilgisayarın içinden gelen ve bilgisayar mezunu biri olarak söylüyorum ; Bu cpu Ne çok övülecek ne adminin yaptığı gibi küçümsenecek bir işlemci. Murat nickli arkadaşında yazdığı gibi i3 seviyesi bir işlemcidir.CPU Benchmarks testlerinde de görüleceği üzere veya başka testlerde olabilir, i3 işlemcilerle aşağı yukarı aynı değerleri almıştır. Standart bir kullanıcının her işini fazlasıyla görür. (intel i3 CPU’lu laptoplar ise 1000 TL seviyesinden başladığını unutmamak gerekir.)

  Sonuç olarak bir ürünü değerlendirirken fiyatını asla gözardı etmememiz gerekir. 899 TL’ye Win 8.1 işletim sistemli 4 gb ramli LENOVO bilgisayar. Fiyatının hakkını fazlasıyla veriyor.

 5. admin dedi ki:

  Arkadaşlar, ben bu sitenin teknoloji ürünleri editörüyüm, birçoğunuzun girdiği bir donanım sitesinde adminlik yapıyorum. Burada yapılan yorumları kafama göre yapmıyorum. i3 döver , amd alır gibi ergen muhabbetlerine girmedim. Dünyada notebook konusunda referans olarak gösterilen bir sitenin yaptığı test sonuçlarına göre işlemciyi yorumladım. Bir arkadaş kalktı i5 ile aynı dedi, şimdi i3 3110m işlemci intelin giriş seviyesi bir modeli. Lenovo B590 59-399108 modeli n11 üzerinde 979 TL 55 TL bonus ve %11 indirimli olarak satışta. Model üzerinde i3 3110m işlemci mevcut. Şimdi 3110m ile amd a6-5200 işlemciyi karşılaştıralım. Bakınız veriler notebookcheck sitesinden;

  İlk olarak bir işlemcinin tampon belleği ne kadar yüksekse o oranda hızlıdır. Statik bellek türündeki L2 ve L3 cache küçük olursa işlemci çekirdeği isterse 4ghz ile çalışsın tampon bellek dolu olacağı için ram’e gönderilen veriler gecikmeye uğrar. Üst düzey işlemcilerde l2 ve l3 bellek büyük tutulur, giriş seviyesinde küçüktür zira statik bellekler pahalıdır. Amd işlemcide L2+L3 bellek miktarı 2MB , intel i3 3110 512+3MB en büyük fark burada, sonrasında işlemci saat hızları amd 2ghz, intel 2.4ghz işte burada oyun ve tarayıcı işlemlerinde intel saat hızı avantajıyla çok daha farklı çalışır. Cinebench multi testi çoklu işlemlerde işlemcinin size verdiği günlük kullanım hızını çok iyi gösterir. Tablo incelendiğinde amd işlemcinin bırakın i5’i i3 modellerinin bile çok daha gerisinde olduğunu görebilirsiniz. Fiyat olarak i3 işlemcili notebooklar bu fiyat seviyesinde bulunabiliyor. Marka fanatikliği yaparak komik duruma düşmekten öteye geçemezsiniz.

 6. Pro Gamer dedi ki:

  Sayın Admin, sizinle atışmak gibi bir niyetim yok, zira sizin bu konuda bilgi birikimiz olduğu kadar en az benimde var. marka fanatikliği yapan kimse göremiyorum, yorumunda AMD diye birşey bile soylemedim. (“giriş seviyesi için bile yetersiz bir işlemci.” demenizi çok garip buldum, zira bu işlemciyi kafadan çöp muamelesi yapmak değilmi ayrıca) Fiyatına göre uygun bir bilgisayar olduğunu söylüyorum. Sonuçta bu ürün Türkiyede satılmıyor. Vede ne intel nede Amd babamızın şirketi değil. Amd mi intel mi çoluk çocuk muhabbeti zaten.

  Ayrıca AMD FX Serisi FX-8320 3.5GHz L2+L3 cash 16M olmasına rağmen INTEL Core i7-4790 3.60GHz 8M bu işlemcinin yanına yaklaşamıyor.cache bellek önemlidir ancak herşey değildir.(YORUMSUZ)

  N11’deki “FREE DOS” bilgisayarları bende gördüm. Sonuçta bir işletim sistemi az para değil, tabi “korsan” veya “kaçak” kullanmayacaksanız veya elinizde farklı bir işletim sistemi yoksa.

  Bu bilgisayarın hitap ettiği kesim belli, 3dmax, maya, katya , solid vs vs vs gibi grafik programları kullanacak değiller.

  http://cpuboss.com/cpu/AMD-A6-5200

  Son olarak kendi görüşüm, Standart kullanıcılar için fazlasıyla yeterli bir laptop olduğunu ve 3-5 yıl götüreceğini iddia ediyorum.

 7. hakan dedi ki:

  ekran kartını bilen var mı bunun?

 8. İntel tekelini kırın !!!! dedi ki:

  Zihninizdeki “İntel” tekelini kırmanızı tavsiye ediyorum tamam 5-6 sene önce AMD İntele göre çok çok gerideydi haklısınız fakat gün geçtikçe aradaki bu fark hızla kapanıyor notebook üreticileri de aptal değil onlar da bu yeni A6,A8,A10 serilerini denemişlerdir yoksa kalitesiz mal üreten firmaların bu piyasada pazar payı kaybolur.İntel i-5 4200U vs AMD A6 5200 karşılaştırması buyrun siz karar verin
  http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i5-4200U-vs-AMD-A6-5200

  Aradaki tek fark AMD A6’nın max hızı her çekirdek için 2.00GHz i-5 çift çekirdekli 1.6GHz max hızı her bir çekirdek için 2.47Ghz 4 çekirdekli olduğu için AMD bu farkı biraz olsun kapatabiliyor.Yani sonuç olarak aynı anda birden çok işlem yapmak istiyorsanız i5 yok ben programları teker teker çalıştırırım diyorsanız arada hemen hemen hiçbir fark yok !!!!

BİR YORUM YAZ