Avea ve Garanti işbirliği ile kuyruklu sim kart teknolojisi

  • 09 Aralık 2010
Avea ve Garanti işbirliği ile kuyruklu sim kart teknolojisi

Avea ve Garanti tarafından geliştirilen kuyruklu sim kart teknolojisi cep telefonu ile 35 liraya kadar şifresiz olarak ödeme kolaylığı sağlıyor.Yeni geliştiren bu teknoloji piyasada satılan telefonların yüzde doksanı tarafondan destekleniyor.Kredi kartı olmadan ödeme ve banka işlemlerinin yapılabileceği teknoloji alışkanlıkları değiştireceğe benziyor.

İnternetin yaygınlaşmasıyla cep telefonları da hayatın her alanında kullanılır hale gelmeye başladı. Garanti Bankası ve Avea, 12 milyon dolarlık yatırım yaparak Yakın Alan İletişimi (NFC) uyumlu olmayan cep telefonlarına da temassız ödeme özelliği kazandıran yeni bir ürün geliştirdi. Cep hatlarına plastik anten takılarak ‘kuyruklu’ simkart haline getirilen BonusluAvea adı verilen ürünün amacı telefona yakın ama kredi kartına uzak olan gençlerin banka işlemlerini yapmalarına imkan sağlamak.

Pilot uygulaması, geçtiğimiz mayıs ayında yapılan BonusluAvea’nın lansmanı Paris’te organize edilen ‘Uluslararası Kart Teknolojileri ve Uygulamaları Fuarı Cartes 2010’ kapsamında MasterCard standında gerçekleştirildi. Lansman toplantısında konuşan Garanti Ödeme Sistemleri Üst Yöneticisi Mehmet Sezgin, “Ödeme sistemleri, genç nüfus ve akıllı cihazları bir araya getirerek tüketicilerin en kolay şekilde bankacılık ve alışveriş işlemleri yapabileceği ve birbirlerine para yollayacakları ortamı sağlamaya çalışıyoruz.” dedi. Yazılım altyapısı diğer bankalar ve operatörlere de açılabilecek şekilde geliştirilen söz konusu uygulamada, 2011 ilk çeyrekte 30 bin, yılsonuna kadar da 100 bin aboneye ulaşılması hedefleniyor. BonusluAvea’nın geliştirilmesi için her iki şirketin toplam yatırımı 10-12 milyon doları bulmuş. Diğer operatörlerle benzer bir çalışma yapma konusuna değinen Sezgin, yaptıkları projelerin akış yollarının, Turkcell’in projelerinden çok farklı olduğunu, ancak bir gün bir noktada buluşacaklarını umduğunu; Vodafone’un bu konulara odaklandığında onlarla da görüşeceklerini kaydetti.

sim kartlar AVEA Bayilerinde satılacak

Avea Üst Yöneticisi Erkan Akdemir ise, yaklaşık 1 yıldır proje üzerinde çalıştıklarını ve 10 bin sim kartın şu anda bayilerde bulunduğunu belirtti. “Sim ile çipi birleştirdik. Belki ‘kuyruklu’ diyeceksiniz ama ideal bir ürün hedefledik.” diyen Akdemir, bunun bir başlangıç olduğunu, başka amaçlar için de bu ürünü kullanmayı düşündüklerini söyledi.

Kartı değiştirmenin bedeli 20 TL

Telefonunu temassız kart gibi kullanmak isteyenlerin, Avea bayilerinden 20 lira karşılığında ya sim kartlarını NFC sim kart ile değiştirmeleri ya da yeni hat almaları gerekiyor. Söz konusu kart piyasadaki telefonların yüzde 90’ı ile uyumlu. Sim kart telefona yerleştirildikten sonra söz konusu kişinin Garanti hesabı otomatik olarak tanımlanıyor. Banka müşterisi olmayanlar için, kişi adına otomatik olarak bir ön ödemeli kart tanımlanıyor. BonusluAvea ile MasterCard PayPass logosunun bulunduğu Türkiye’deki 40 bin, dünya genelinde ise 265 bin temassız POS terminalinde sistem çalışıyor. Tek seferde 35 liraya kadar ödemeler şifresiz ve imzasız olarak yapılabiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.