A101 iade işlemleri nasıl yapılır? dikkat edilmesi gerekenler

  • 03 Eylül 2021
A101 iade işlemleri nasıl yapılır? dikkat edilmesi gerekenler

A101 marketlerde iade konusunda sıkça sorular geliyor. Bu konuyu aydınlatmak için biz yazı hazırlamak istedim. Yasal olarak aldığınız birçok ürünü fişiyle birlikte iade edebiliyorsunuz ama şartları mevcut. İade alınamayan ürünlerde mevcut. Hijyenik iç çamaşırı, diş fırçası, çorap gibi ürünleri iade edemiyorsunuz buna dikkat edin. En önemlisi yeniden satılmaya uygun olmayan hiçbir ürün iade edilemiyor. Yani paketi hasar görmüş, üründe deforme olmuş ürünleri iade edemiyorsunuz.

Elektrikli ve Elektronik ürünlerde iade işlemleri

Aldığınız elektrikli ve elektronik ürünlerde sorun oluşursa aynı saatler içinde iade edildiğinde genelde sorun çıkmadan iade alabiliyorlar. Aldığınız ürün kısa sürede bozulursa tam burada işler karışıyor. Bozulan ürünün teknik servisine gönderilerek iade için yazı alınması isteniyor. Servis size iade raporu veriyor ve bu raporla a101 mağazasında iade edebiliyorsunuz. Birçok kişi bu durumdan mağdur ama firmada kendini güvene alıyor. Ürüne zarar verip iade etmek isteyen kişi sayısı da az değil. 14 gün içinde aldığınız ürünü beğenmezseniz çalışır halde, sorunsuz ve paketi zarar görmemiş şekilde iade edebilirsiniz. Bu konuda a101 çalışanı olumsuz dönerse bölge müdürüyle konuşmasını isteyerek bastırın.

Elektronik ürünlerde cep telefonunda durum çok daha farklı. A101 cep telefonu iadesini servis raporu almadan hiçbir şekilde iade almıyor. Bu durum cep telefonlarında birçok firmada aynı şekilde işliyor. Mevzuatta cep telefonu internet üzerinden alındığında sim kart takılmadan iade edilir diyor ama mağaza alımlarında kontrol etmeniz gerektiği için iade edemiyorsunuz.

A101 iade sorununda ne yapılacak?

Ülkemizde birçok firmada olduğu gibi a101’de tüketici haklarını tam olarak işletmiyor. Yaşanan iade sorunlarında tüketici hakları mahkemesine başvurabilirsiniz. Mahkeme diye uğraştırır sanmayın birçok şehirde bulunan bu mahkemelerde çalışan görevliler yardımsever insanlar ve sizi yönlendiriyorlar. Fiş fatura ve bir dilekçeyle %90 olumlu sonuç alabiliyorsunuz. Gerçekten haklıysanız bu mahkemeleri kullanmanız oldukça önemli.

A101 markette iade süresi kaç gün?

A101 internette diğer sitelerde olduğu gibi 14 gün iade hakkınız mevcut. Marketlerde de 14 gün iade hakkınız var ama keyfi olarak bu süre değişebiliyor. Bazen 10 gün sonunda iade alınamıyor. Ürünün durumu bu konuda çok önemli. Bir tavayı fişinizle sorunsuz iade ederken elektrikli bir ürünü iade edemeyebiliyorsunuz. Aldığınız elektrikli bir aleti aynı kontrol edip beğenmezseniz aldığınız şekilde kısa süre iade etmenizde fayda var.

A101 market ürün iadesinde dikkat edilmesi gerekenler

İade etmek isteyeceğiniz ürünün fişini kesinlikle kaybetmeyin. Ambalajı açarken dikkatli olun zarar vermeden açın. Ürünü yerleştirirken aldığınız şekilde yerleştirin. A101 çalışanları iade konusunda çok çekiniyor. Çoğu zaman iade almak istemiyorlar. Yasal hakkınızı hatırlatın gerekirse mağaza müdür ve bölge müdürüyle konuşmaları için ısrarlı olun. Unutmayın çalışana bağırmak, sert olmak hiçbir işinize yaramaz. O mağazanın yetkilisi çalışanlar değil. Onlarda kendilerini zor duruma sokmak istemiyorlar.

A101 mağazalarından iade konusunda merak ettiğiniz hususları aşağıda bizlere iletebilirsiniz.

Abonelik
Bildir

53 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Hayrettin
2 yıl önce

A101 den kulaklık aldım 3gun oldun alalı sessiz geliyor geri iade oluyormu

Meryem yılmaz
2 yıl önce

A101 kasada nasıl iade değişim adım adım öğrenebilirmiyim mümkünmü çok önemli 🙏

Abdullah
2 yıl önce

A101 den uygulamadan televizyon aldım 16.gün televizyonun ekranının yarısında görüntü kaybı(ölü piksel) oluştu iade edebilir miyim

İBRAHİM
2 yıl önce

101 DEN CEP TELEFONU ALDIM ARIZALI CIKTI HEMEN İADESİNİ İSTEDİM ALMADILAR SERVİS RAPORU VS UZATTILAR MÜŞTERİ HİZMETLERİNİ ARADIM 2 GÜNDÜR GERİ DÖNÜŞ YAPMADILAR TELEFONUN HEDİYE AMACIDAKALMADI BOSUNA PARAM DA ORDA KALDI RESMEN PİŞMAN ETTİLER

NURCAN dadıçlıoğlu
1 yıl önce

Dijital baskül aldım su yağ ölçer spariş ettiydim farklı geldi nasi iyade edebilirim

Mustafa keskın
1 yıl önce

Bugun tedıır telefon aldım İnternete gitmiyor ve begenmedım ıade olurmu

Aylin
1 yıl önce

A101 den 20 gün önce okul malzemesi almıştım ama okuldan istemedikleri için iadeye götürdüm bana ürünü indirime girmiş haliyle iade alacaklarını söylediler ama elimde fişim de vardı bende öyle bir saçmalık olamayacağını dile getirdim bu kez de 15 günü aştığı için iade alamayacaklarını söylediler böyle bişey var mı acaba öğrenebilir miyim fişimle gittiğim halde nasıl aldığım fiyattan iade alamazlar 😡

AbdllhY
1 yıl önce
Yanıtla  Aylin

A101 Müşteri hizmetlerini arayarak şikayet kaydı açtırın indirimli fiyattan alma gibi birşey sözkonusu olamaz ancak alışveriş tarihi 15 günü aştıysa buna yapılabilecek bir şey yok..

Müjde
1 yıl önce

A101 mağazasın da buzdolabı siparişi verdim bir hafta içinde geldi. Mini ve ufak bir buzdolabı beklediğimden çok küçük fişini dahi takmadım ben işteyken servis gelip kurulumunu yapmış yoksa direk geri gönderirdim. Daha sonra servisi aradım fakat bu konuda yardım edemeyeceklerini belirttiler sipariş verdiğim mağazaya gittim durumu belirttim dönüş yaparız yardımcı oluruz dendi ama her hangi bir dönüş yok. Hiçbir şekilde işime yaramıyor öylece duruyor ürün ne yapabilirim. Lütfen yardımcı olun

Sümeyye
1 yıl önce

Merhaba ben 2 gün önce A101 den kulakiçi kulaklık aldım iade etmek istedim aldığım mağaza haricinde evime yakın olan mağazadan iade kabul etmediklerini söylediler bu doğru mu? Şimdi aldığım mağazays gitmem zor bana uzak çünkü ne yapabilirim.

Sümeyye
1 yıl önce
Yanıtla  Nesrin Özkaya

Anladım teşekkür ederim

Anonim
1 yıl önce

Merhaba dün corap aldım ifade yada değişim dedim kabul etmedi paketi zarar görmedi dışı duruyor aynı gün götürdüm

53
0
Düşünceleriniz insanlara yardımcı olacak, lütfen yorum yapın.x