Amazon.com’dan Nasıl Ürün Alınır

  • 23 Ekim 2015
Amazon.com’dan Nasıl Ürün Alınır

Dünyanın ilk online alışveriş sitesi unvanına sahip olan amazonda alışveriş yapmak oldukça basit ve güvenilirdir. Normal online alışveriş sitelerinden yapacağınız alışverişlerinizde 75 Euro ya kadar olan alışverişleriniz için hiç bir şekilde vergi ödemezsiniz.

Fakat 76 ile 1500 dolar arası yaptığınız alışverişlerinizde Avrupa birliği ülkelerden gelen ürünler için %18 Avrupa birliği olmayan ülkelerden gelen ürünler için %20 oranında vergi ödemek durumunda kalırsınız. İlk olarak Amazon.com’dan alışveriş yapabilmeniz için bu sitede bir hesap oluşturmanız gerekmektedir. Kişisel bilgilerinizi tamamladıktan sonra adresi bilginizi girmelisiniz. Yapacağınız alışverişlerin hangi adrese gelmesini istiyorsanız o adresi giriyorsunuz. Daha sonra bir ürün alacaksanız nasıl alacağınıza dair ödeme şeklinizi belirliyorsunuz.

Kredi kartı ile alışveriş yapacaksınız kredi kartınızı tanımlıyorsunuz. Daha sonra almak istediğiniz ürünü giriyorsunuz ve alışverişinize gönül rahatlığıyla başlayabiliyorsunuz. Dikkat edilmesi gerekenlerden biride o ürünün Türkiye ye gönderimi yapılıp yapılmadığıdır. Bunun için yandaki menüden Ship to Turkey seçeneğini seçmelisiniz. Diğer online alışveriş sitelerinden farklı olarak amazon.com bazı ürünlerin gümrük işlemlerini kendi çözüyor. Yani şu şekilde oluyor. Sizin ürüne gümrükte ödeyeceğiniz vergiyi hesaplıyor ve ürünün maliyetini o şekilde çıkarıyor ve daha sonra sizi hiç uğraştırmadan siparişinizi o şekilde vermenize yardımcı oluyor. Satın almak istediğiniz ürünleri sepete eklediğiniz zaman ürünlerin fiyatına ek olarak vergi ve diğer masraflar net olarak sizlerin karşısına çıkıyor.

Kredi kartı ile ürünün ödemesini yaptıktan sonra ürün kargoya veriliyor ve İstanbul gümrüğüne geliyor. Daha sonra nakliye firmaları sizinle iletişim kuruyor ve basit bir form doldurup onlara mail atmanızı istiyorlar.  Gümrük vergisini amazon ödediği için hiçbir ek maliyet çıkmıyor ve ürün gümrükten geçtikten sonra kargo ile adresinize teslim ediliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.