Kampanya ve İndirim Haberleri

Ankara yeni ruhsat ve plaka değişikliği işlemleri nasıl yapılır tavsiyeler

 • 08 Aralık 2015
Ankara yeni ruhsat ve plaka değişikliği işlemleri nasıl yapılır tavsiyeler

Ankara Emniyet müdürlüğü Trafik şubede yaşanan rezaletten dolayı bu bilgilendirme yazısını yazma gereği duydum. Adım adım araç alım satımında gerçekleştirilecek işlemleri açıklamaya çalışacağım. Merak ettiğiniz hususları yorum bölümünden bize iletebilirsiniz. Trafik şubede çalışan memur bir takipcimiz vakit buldukça sorulara cevap verecektir.

Aracınızın satışını noterden aldıktan sonra 15 gün içerisinde zorunlu trafik sigortanızı yaptırmanız gerekmektedir. Sigorta yapılmadan adrese yeni ruhsat gönderilmemektedir.

Plaka değişikliği işlemleri nasıl yapılır?

Noter satışı sonrasında yeni plakanızı ait olduğu trafik şubesinden almanız için 30 gün süreniz bulunmaktadır. Geçici belgenizin en alt kısmında gerekli açıklamayı bulabilirsiniz.

Ankara’da ve diğer tüm illerde plaka değişikliği yapılacaksa trafik sigortası başvuru öncesinde mutlaka yapılmalıdır. Eski plaka adına sigortanızı yaptırdıktan sonra yeni plakaya sigortanızı zeyil ettirebilirsiniz. Yeni plakaya göre yapılan poliçe tutarına göre iade ve ek ödeme istenecektir.

Ankara’da trafik işlemleri için online randevu alın

http://www.ankara.pol.tr/sayfalar/trafik_randevu.aspx

Adresine girerek başvurmak için devam et, tescil işlemleri, nakil veya belge yenileme bölümüne giriş yapın.

Gerekli bilgileri doldurduktan sonra randevu almak istediğiniz gün ve saati seçin. Randevu bilgilerinizde belirtilen banko önünde kesinlikle 10 dakika önce bulunun. Bu çok önemli görevli memur saat konusunda çok titiz gecikirseniz işleminizi yapmıyor.

Plaka değişikliği için plaka tahsis servisinden istediğiniz plakayı seçin

Ankara trafikten plaka alacaksınız internet üzerinde listelenen plakalardan istediğiniz birini seçebilirsiniz.

http://www.ankara.pol.tr/sayfalar/plaka_tahsis.aspx

Adresinden istediğiniz harf grubu ve numarayı seçerek adınıza ayırtın. Ayırdığınız plakayı 24 saat içerisinde almalısınız. Emniyet işlemlerinden 1 gün önce plakanızı alın.

Plaka değişikliği Başvurusu için gerekli belgeler

KENDİ ADINA NAKİL OLAN ARAÇLARIN TESCİL İŞLEMİ
 1. Başvuru Dilekçesi
 2. Vergi İlişik kesme belgesi (Satış ve Devir için Vergi İlişik Kesme Belgesi) 
 3. Trafik sigortasının Aslı 
 4. Eski tescil, trafik belgesi ve plakalar. 
 5. Şoförler odasından araç nakil dosyası. (Dosya içindeki belgeler daktilo ya da yazıcı çıktısı ile doldurulmuş şekilde getirilecektir.)
İLİMİZE NAKİL GELECEK ARAÇLARIN (KENDİ ADINA)TESCİL İŞLEMİ
 1. Trafik sigortası (alıcı adına). 
 2. Eski tescil, trafik belgesi ve plakalar. 
 3. Şoförler odasından araç nakil dosyası  (Dosya içindeki belgeler daktilo ya da yazıcı çıktısı ile doldurulmuş şekilde getirilecektir.)
 4. Satış Sözleşmesi (Aslı)

 

 

 

 

 

 

Ankara’da yeni plaka değişikliği ve ruhsat alımı nerede?

Ankara Eminyet Genel müdürlüğü önünden Konya istikametine giderken en sondaki binada trafik şubesi bulunmaktadır. C kapısı olarak bilinen yerden giriş yapacaksınız. Aracınızla İstanbul tabelasından sağa döneceksiniz. Yol 20 metre ilerde terkar ikiye ayrılıyor sağa girdiğinizde köşe başında otopark göreceksiniz buraya kesinlikle girmeyin değnekçi tayfası aracınızın anahtarını istiyor ve yoğun ve küçük bir yer aracınızın başına bir şey gelebilir. Bunun yerine sağa dönüp Ankamall arkasına doğru ilerleyin bolca park yapacak yer mevcut. 5 dakika yürürsünüz ücret ödemez ve aracınızı iyi bir yere koyarsınız.

Plaka değişikliği için aracınızdaki eski plakaları söküp yanınıza alın. Geçici ruhsat, muayene yaprağı ve kimliğinizi almayı unutmayın!

C kapısında yapılacak işlemler

C kapısından girdikten sonra trafik binasına girip sağdan ilerleyin önünüze çıkacak kalabalık salon trafik şube işlemlerinin yapıldığı yerdir. Girişin hemen sağında plaka tahsis bölümü bulunur internetten aldığınız plakayı belirterek plaka fişinizi alın.

Randevu saatinizden 10 dakika önce hangi bankodan randevu aldıysanız önüne giderek tam saatinde memura randevulu olduğunuzu belirtip evraklarınızı teslim edin. Plaka değişecekse plakalarınızı teslim edin.

Memur evrakları kontrol edecek ve sizi yan bankoya gönderecektir. Kontrol edilen evrakları buraya teslim edin ve ruhsat fişinizi alın. Ruhsatlar hemen ilerde bulunan kafetarya içerisinde saat 15:00 sonrasında teslim edilecektir. Ruhsatınızla birlikte size plaka fişi verilir bu fişi aşağıda belirtilen Şöförler odası plaka basım yerine giderek teslim edip 35 TL ücret ödeyeceksiniz. Plakalar 1 saat sonra size teslim edilecektir.

Ankara plaka basım yeri nerede?

Plaka fişinizle yeni plakalarınızla almak için aşağıda kırmızı balonla gösterilen yere gidin. Fişi ve ücreti teslim edin 1 saat sonra plakanız teslim edilir.

plaka-basim-ankara

Ankara emniyette iş takibi yapan çakallara dikkat!

C kapıya yaklaştığınızda yolunuzu birçok kişi kesecektir. Bunlar yeni plaka ve ruhsat işlemlerini kendilerinin yapacağını sözde yardımcı olacaklarını belirterek sizi dolandırmaya çalışan iş takipçileridir. Oltasına taktıklarını emniyetin yanında bulunan iş hanına götürüp tüm işlemleri yapacaklarını sadece imza için geleceğinizi belirterek masraflar dahil 150-200 TL ücret istemektedirler. Unutmayın ruhsat işlemlerinde eminyet kesinlikle masraf almaz, plaka basımı için sadece 35 TL ücret ödersiniz. İş takipçi çakal ruhsat yaprağı, dosya açma ücreti gibi olmayan birçok masrafı sayıp sizden para koparmaya çalışır.

Ruhsat yenileme ve plaka almak için Emniyet içerisinde bulunan şöförler odası bürosuna giderek bilgisayarda gerekli evrağı doldurtunuz. Bu işlemin ücreti 10 TL’dir. Dışarıda bulunan çakallar 20 TL ücret ister kesinlikle bulaşmayın, daktiloda hatalı bilgi girip sizi mağdur edebilirler.

İş takipçilerin işinizi biz yapıyorsuz yalanına kanmayın, yapacağınız işlemler çok basit. Yukarıdaki işlemleri okuyun ve gerçekleştirin içeride 15 dakikada işiniz biter. Size tüm işlemleri yapacağız siz imzayı atacaksınız derler, içeri girersiniz elinize evrakları tutuşturup şurada bekleyin diyerek yine işi size yaptırırlar.

Vatandaşlık görevinizi yerine getirip bu kan emicileri şikayet edin!

Milyonlarca insanın hizmet aldığı trafik şubenin önünde pusuya yatmış çakallar birçok insanı mağdur ederken konunun farkında olan emniyet çalışanlarını mutlaka bimere şikayet edelim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 33 YORUM
 1. Mustafa Kargın dedi ki:

  Yararlı bilgiler için çok teşekkürler, sayenizde bugün sorunsuz plaka ve ruhsatımı aldım. Ankara’da plaka ve ruhsat almak isteyenler mutlaka tavsiyelere uysunlar. Birçok kişi dolandırıcıların eline düşmüş içeride başka birinin peşinde koşuyordu. Bu çakallar para alana kadar etrafınızda size yalvarıyor para aldıktan sonra sizi rezil ediyorlar. Kimseye para kaptırmayın her işi kendiniz yapın.

 2. Müzeyyen M. dedi ki:

  20.04.2017 yazdıklarınızdan çok faydalandım. Bir bayan olarak kendim halledemem sanmıştım. Ama dediğiniz gibi çok basit ve kısa sürede hallettim işlemlerimi. Çok teşekkürler.

 3. yavuz dedi ki:

  yazının bir kısmında hata var; Ankara Emniyet Genel Müdürlüğü diye yazmışsınız. burası Ankara Emniyet Genel Müdürlüğü değildir. Ankara Emniyet İl Müdürlüğüdür. Zaten Genel Müdürlük de 1 tanedir, onun adında il ismi geçmez. yani 1 tane Emniyet Genel Müdürlüğü ve her ilde de o ilin Emniyet İl Müdürlükleri vardır. Dolayısıyla işlemlerin yapıldığı yer Genel Müdürlük değil Ankara İl Emniyeti’dir. Gereksiz bir detay belki ama detay detaydır…

 4. Nesrin Özkaya dedi ki:

  Yavuz düzeltme için teşekkürler.

 5. Selim dedi ki:

  Merhaba aracım16 Bursa plakalı Ankara’da yaşıyorum plaka nın sadecede harflerini değiştirmek istiyorum mümkünmüdür bu durum bilgi verirseniz sevinirim

 6. S. Sarıkaya dedi ki:

  Allah Razı olsun kardeşim… Güzel bir bilgilendirme olmuş… Sorunun kökten çözümü için trafik tescil işlemlerinin tamamının özelleştirilmesi veya tüm işlemlerin noter kanalı ile yapılması gerekmekte kanısındayım. Satış sözleşmesini yapan irade ruhsat belgesini hayli hayli verebilmeli.

 7. Anonim dedi ki:

  başvuru dilekçesi nereden alınır

 8. Nesrin Özkaya dedi ki:

  Dışarıda sigortacilarda var alıp elle doldurabilirsiniz. Elle olmaz diyeceklerdir inanmayın. İçeride şoförler odası büfesi var hemen girişte ordanda alabilirsiniz.

 9. Anonim dedi ki:

  Şoförler odasının sitesinde bahçelievler yazıyor, siz istanbul yolunu işaretlemişsiniz, acil bir cevaba ihtiyacım var, bu nakil dosyasını nereden temin edeceğim?

 10. Nesrin Özkaya dedi ki:

  En son emniyetin arkasındaydı, şimdi taşındımı bilmiyorum. Bilgi verilirse düzenleme yaparım.

 11. Anonim dedi ki:

  İstanbuldan aldığım aracın plakasını değiştireceğim ama belirtilen online siteden bir türlü giriş yapamıyorum.

 12. Ali ÖZGÜLTEKİN dedi ki:

  Belirtilen adrese online giriş yapamıyorum. Online başvuru yapmadan emniyete direkt gidip plaka değişikliği yapabilirmiyim.

 13. Nesrin Özkaya dedi ki:

  Ali bey randevuya gerek yok sabah gidip işleminizi yaptırabilirsiniz. Öğleden sonrada plaka fişinizi veriyorlar. Fişle beraber şöförler odasından plakanızı teslim alabilirsiniz.

 14. Anonim dedi ki:

  slm benim araç plaka yüzünden muayeneden geçmedi değiştirmek için ne yapmam gerekiyor tşk

 15. serdar dedi ki:

  Etimesgutta oturuyorum, konya yolundaki emniyeti kullanamıyacakmışım. Peki şöforler odası için yine de istanbul yoluna mı gelmem gerekecek?

 16. Anonim dedi ki:

  eğer değişen yönetmelikten ötürü plaka yüzünden muayeneyi geçemedi iseniz muayene belgesi ile tşof plaka basım yerine direk gidip 4-5 saat kazanabilirsiniz!

 17. Nesrin Özkaya dedi ki:

  Plaka yüzünden muayenede ağır kusur alan arkadaşlar için çok iyi bilgi, teşekkür ederiz.

 18. Anonim dedi ki:

  Ben Ankara’dan yazıyorum yeni atv aldım ruhsatı nerden Nasıl temin ederim masrafı ne kadar yardımcı oolursanız sevinirim

 19. Anonim dedi ki:

  ATV ruhsatı Nasıl alınır

 20. Gok dedi ki:

  Bugün plaka değiştirmek icin gittiğimde bütün evrakları saat 11:00’da teslim ettim. Çarşamba günü öğleden sonra teslim alabilirsiniz dediler. Öyle saat 3’te falan vermiyorlar yani 2,5 gün sonra geleceksin diyorlar.

 21. Burak dedi ki:

  Hocam cok faydali bir icerik sunmussunuz tesekkurler, benim bir sorum olacak.

  Kayseriden 38 plakali bir arac aldim ve ikametgahim Konyada.

  Ancak ben Ankarada yasiyorum ve 06 plaka istiyorum. Kayseri noterinde plaka degisikligi yapacagimi beyan ettim. Ancak Gecici ruhsatimda en alt kisimda 30 gun icinde KONYA trafik tescile gidin diyor. Konya trafik tescile danismak icin gittigimde ikametgahin Konyadaysa 06 alamazsin dediler. Acaba 06 plaka almamin baska yolu var midir? Ya da Ankara trafik tescile gitsem ben sadece ruhsatimi istiyorum plaka filan istemiyorum desem ordan da alabilir miyim acaba ruhsatimi.

 22. Nesrin Özkaya dedi ki:

  Burak bey ikametgah dışındaki bir ilden plaka alamazsınız.06 plaka istiyorsanız ikametgahınızı Ankaraya almak zorundasınız.

 23. hamit dedi ki:

  aracımın muayenesi yok ve plakada delikler war önce muayene ye gitmem gerek mi yoksa bu şekilde gidip plakayı değiştirebilir miyim nasıl bir yol izlemeliyim

 24. Nesrin Özkaya dedi ki:

  Hamit deliklere beyaz silikon sıkın sorun olmaz.

 25. Hakan dedi ki:

  FG harf grubu plakalar hala ücretsiz değişiyor mu?

 26. İBRAHİM dedi ki:

  fg verip he verirler :)

 27. Anonim dedi ki:

  ikinci el araç satın aldım rehinli olduğu için noterden plaka değişikliği olmaz denildi bizde bilmediğimiz için satış gerçekleşti. şimdi plaka 34 biz ankara da06 yaptırmak istiyyoruz nasıl yapabiliriz yardımcı olumusunuz

 28. Nesrin Özkaya dedi ki:

  Rehinli aracın satışı gerçekleşmez nasıl satış aldınız? Borcu üzerinize alarak mı satış aldınız?

 29. ahmet dedi ki:

  öğleden sonra alabilir miyim? sabah işlerim var öğleden sonra en geç kaça kadar gitsem yetişir. bir de tam 30 gün oluyor yarın :( aldığımız güne 30 ekliyoruz di mi 31 gün olsa değiştiremem mi?

 30. Kazım dedi ki:

  Araç plaka değişiminde araç sahibi olması gerekiyor mu, yoksa başkasını göndersem oda benim adıma plakamı değiştirebilirmi.

 31. Nesrin Özkaya dedi ki:

  Kazım bey plaka değişikliği yapmanız için öncelikle aracın sahibinin değişmesi şart. Araç sahibi değişmeden plaka değiştirilemiyor. Güvendiğiniz birine satış yapacaksınız sonra kendi adınıza tekrar alacaksınız. 220×2 440 TL maliyeti olur. Bu işlemler araç sahibi olmadan yapılamaz.

 32. Anonim dedi ki:

  İlginiz için çok teşekkür ederim. Ama benim anlatmak istediğim araç plakasında delik olduğu için muayeneden geçmez dediler. Onu değiştirmek için başkası gitse olur mu.

 33. Nesrin Özkaya dedi ki:

  Anladım, normalde kabul edilmez ama şöförler odası çok fazla resmiyete takılan bir kurum değil. Farklı biri ruhsatla giderse büyük ihtimalle yeni plaka bastırabilir.

BİR YORUM YAZ