Araç alım satımı yapılırken izlenecek prosedür ve dikkat edilmesi gerekenler

  • 25 Ekim 2015
Araç alım satımı yapılırken izlenecek prosedür ve dikkat edilmesi gerekenler

Merhaba arkadaşlar. Ülkemizde araç alım satımı esnasında büyük problemler yaşanabilmektedir. Özellikle büyük şehirlerde sizi dolandırmak için pusuya yatmış birçok dolandırıcı çete bulunmaktadır. Araç alışverişi esnasında dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Bu konulara dikkat ederseniz sorunsuz bir alışveriş gerçekleştirilmiş olur. Alıcı veya satıcı konumunda bu konularda kesinlike tavizde bulunmayın. Unutmayın ki aracınız için tek müşteri karşınızdaki şahıs değildir. Alacağınız araçta bulunmaz değildir. 2-3 bin lira için taviz vermeyiniz. Piyasaya göre anormal fiyat veren satıcılardan uzak durunuz.

Araç alışveriş prosedürü

Aracı alacak müşteri satıcının belirlediği noktaya giderek aracı inceler. Amatörce aracın dış görünüşü, elektronik donanımları, kliması kontrol edilir. Satıcının konuşmaları dikkatle dinlenir. Birbiriyle çelişen ifadeler, güven vermeyen görünüş, saygısızca konuşmalar alışverişi riske atacak hususlardır. Araç kadar satıcısı da önemlidir. Terbiyesiz bir kişilikle alışveriş pişman edebilir.

Araç beğenilirse trafiksiz ya da sakin trafikli mümkünse bozuk bir yolda birkaç kilometre araç kullanılır. Olumsuz bir ekspertizdurum yoksa ekspertiz için sizin belirleyeceğiniz kurumsal bir merkeze gidilir. Ekspertiz sonucu dikkatle incelenir ve kafanıza takılan sorulara yetkiliye sorulur. Test sonucu ortaya çıkan olumsuz durumlarda masraflar satıcıya aittir. Satıcının habersiz olduğunu düşündüğünüz sorunlar için pazarlık yapıldıysa tekrar fiyat konuşulur. Uzun vadede baş ağrıtacak sorunlar varsa alışverişten uzak durulması mantıklıdır. Olumsuz bir durum yoksa fiyat tekrar belirtilerek el sıkışılır.

Araç satıcısı noter önce turkiye.gov.tr üzerinden araç sorgulaması yaparak trafik cezası, hgs borcu, mtv borcu gibi kontrolleri yapmalıdır. Herhangi bir borçta araç satışı yapılamaz.

Satıcı ve alıcı arasındaki para alışverişi netleştirilir. Para alışverişi için en uygun yöntem mobil bankacılıktır. Hesap numaraları alınarak EFT veya havale işlemi gerçekleştirilebilir. Mobil bankacılık yoksa beraber gidilerek banka şubesinden para çekilebilir.  Para alışveriş yöntemi belirlendikten sonra en yakın notere gidilerek araç ruhsatı ve alıcı-satıcı kimlikleri teslim edilir. (Birçok noter ehliyet kabul etmemektedir.) Noter görevlisi araç borcu ve satışa engel bir durum olmadığını kontrol eder ve gerekli evrakları hazırlar. Evraklar hazırlanıp imza aşaması öncesinde notere para alışverişi yapılacağı bildirilerek beklemeye alınır. Banka transferi gerçekleştirilir ve hesaba para geçişi onaylanır. Para gönderimlerinde mutlaka x plakalı aracın satış bedelidir şeklinde not düşülür. Bankadan çekilen para sayılarak teslim alınır. Alıcı parayı beraberinde getirmişse banka şubesine gidilerek paranın hesabınıza yatırılmasını sağlayın. Sahte para sorunu yaşamamak için bu işlemlerde esneklik göstermeyin. Para alışverişi bittiğinde imzanızı atarak alıverişi sonlandırın. Araç anahtarını bu aşama öncesinde kesinlikle teslim etmeyin.

noter-alisverisEn önemli nokta: Para teslim alınmadan araç satış imzası atılmaz. Aracın satışına engel bir durumun olmadığı noterden onaylanmadan para teslim edilmez. Karşınızdaki şahıs ister holding patronu isterse savcı olsun sorunsuz bir alışveriş için bu madde kesinlikle esnetilmemelidir.

Araç alırken dikkat edilmesi gereken noktalar

Notere gitmeden araç satış onayı alınmadan para verilmez.
Test merkezinde ekspertiz yapılır, satış fiyatı konuşulur anlaşılır.
Notere gidilerek satış işlemi başlatılır, araç satışa uygunsa imza aşamasından önce satıcıya parası PLAKA açıklamada yer alacak şekilde EFT, HAVALE yapılır.
Para hesaba geçince imzalar atılır alışveriş biter.

Önemli :

  • Büyük şehirlerde araç teslim saati not alınır. Cezalar için ilerde anlaşmazlık oluşabilir. Araç satışı öncesi test trafiksiz bir yerde yapılmalıdır.
  • Herhangi bir kaza anında büyük sorun yaşanır. Para hesaba geçmeden anahtar kesinlikle teslim edilmez, test sırasında araçtan kesinlikle inmeyin.
  • Sanayide ustaya araç gösterilmez, kurumsal bir test merkezinde test yapılır.
  • 3-4 kişiyle pazarlık esnasında muhatap olunmaz. Aracı alacak şahısla kenara çekilip pazarlık yapılır.
  • Satış öncesi yedek anahtar mutlaka sorulur, kayıpsa ve araç sahibi güven vermiyorsa uzaklaşılır.
  • Sattığınız aracın hgs ve ogs hesaplarını kapatın.
  • Satış işlemi sonrası sigorta ve kasko poliçenizi alın.
  • Sattığınız aracın sigorta ve kaskosunu acentenizi arayarak iptal edin.
  • Araç teslimi esnasında aracı kontrol edin ve özel eşyalarınızı alın.

Alıcı aracı teslim aldıktan 15 gün içinde trafik sigortasını yaptırmak zorundadır. Plaka değişmezse sigorta poliçesi yapıldıktan 15 gün içinde ruhsat 5 TL ücretle PTT ile adrese teslim edilir.

Araç plakası değişecekse trafik şubeye gidilmeden önce sigorta yapılmalıdır.

 Satıcı aynı gün içinde sigorta ve kasko poliçesini iptal ettirerek kalan gün sayısı kadar geri ödemesini iade alır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.