Aydınlık Mutfak Dekorasyon önerileri

  • 20 Ekim 2015
Aydınlık Mutfak Dekorasyon önerileri

Evlerin en vazgeçilmez alanlarından olan mutfaklar ister küçük olsun isterse büyük olsun her bayanın gözünde özel bir mekân olmaktadır. Ferah, zevkli ve mutfakta bulunulduğu sürece eğlenceli olabilecek bir dekorasyonla döşenmiş ve renk uyumuna dikkat edilmiş mutfaklar herkesin hayalidir.

Kimi zaman yemek yapmak için en güzel alan kimi zamanda ailecek geçirilecek olan vakitlerin buluştuğu bir mekân olmasından dolayı mutfak dekorasyonu daha da önemli bir hale gelmektedir. Mutfağında yenilik yapacak olanların aklına gelen soruların başında ‘’Mutfak dekorasyonu nasıl yapılır?’’ düşüncesi yer alsa da her zevke uygun olan ipuçları uygulandığında bu soru tuzla buz oluyor diyebiliriz.

Mutfaklarınıza Işık Katın!

Mutfak dekorasyonu yapacak olanların istediği özelliklerden biri olan aydınlık mutfaklar için mutfağın fiziki şartlarına bakmak gerekir. Bazı mutfaklarda büyük camlar varken bazı mutfaklar karanlık bir boşluğa bakabilir. Eğer mutfağınızın camları büyükse ve yeterince ışık alıyorsa gelen ışığı bir şekilde dengelemeniz gerekir. Aksi halde aşırı aydınlık bir mutfak gözlerinizi yoracaktır. Bunun için koyu renkli mutfak eşyaları ve ya koyu renkli mutfak dolapları seçebilirsiniz.

Eğer mutfağınız yeterince ışık almıyorsa ve ruhunuzu karartacak kadar loş bir ortamsa duvarlarınızda açık renkler kullanın. Işığın geldiği yönlerin tam karşısındaki duvarlara geniş denilebilecek aynalar ekleyin. Eskisinden daha aydınlık bir ortam oluşacaktır. Ancak bu aydınlık sizin için yeterli değilse mutfağınıza daha fazla ışık veren avizeler ekleyebilirsiniz. Spot ışık kullanımı yapabilirsiniz.

Renklere Dikkat Edin!

            Mutfak dekorasyonunda hangi renkler kullanılmalı ya da hangi renkleri kullansak daha aydınlık bir ortam elde ederiz diyorsanız pastel renk tonlarını deneyebilirsiniz. Pastel tonlar açık renkler olduğu için ortamınızın daha aydınlık görünmesini sağlayacaktır. Bununla da kalmayıp geniş bir mutfağa sahip olmanıza da katkısı dokunacaktır.

Mutfağınızın geniş ve bir o kadar da havadar olmasını istiyorsanız mutfak dolaplarınızı açık renk tonlarında seçebilirsiniz. Açık renklerde olan mutfak dolaplarınız yoksa yerde kullanacağınız halı ve perdelerinizle de ferah bir ortama katkı sağlamak amacıyla açık renk tonlarını tercih edebilirsiniz. Aydınlık mutfaklar için duvar renklerinizi de beyaz, krem, bej gibi tonlardan seçerek aydınlatmayı destekleyebilirsiniz.

Mutfağınıza Minik İpuçları

            Mutfak dekorasyonu için ipuçları denemek isterseniz perdelerinizle, halınızla ve ya duvar renginizle uğraşmadan daha aydınlık bir ortam elde edebilirsiniz. Mutfağınızda açık renkli mutfak eşyaları bulundurmanız ya da minik beyaz çiçekler eklemeniz daha ferah bir ortam elde etmenizi sağlayacaktır. Düzenli görünen mutfaklar her zaman daha aydınlıktır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.