Banka Hesap Kapama Dilekçe Örneği

  • 01 Kasım 2015
Banka Hesap Kapama Dilekçe Örneği

Banka Hesap Türleri Nelerdir?

Banka hesabı insanlar para saklamak, biriktirmek veya muhafaza etmek için kullandığı bir nevi güvencedir. İnsanlar birikimlerini oluşabilecek tüm risklere karşı güvence altına alabilmek için genel olarak banka hesaplarını kullanmaktadırlar. İnsanların istekleri ve ihtiyaçları farklı olduğundan olayı banka hesaplarının birkaç çeşidi bulunmaktadır. Eğer hesap sahibi olmak isteyen kişi bu hesabı birikim yapmak amacı ile açıyorsa o kişiye genellikle vadelik mevduat hesabı açılmaktadır. Bunun yerine eğer parasını güvence altında tutmak ve istediği her an o paraya ulaşmak isteyen kişilere ise vadesiz mevduat hesabı açılmaktadır. Vadeli ve vadesiz mevduat hesap açma işlemi bankalarda en çok gerçekleştirilen işlemler arasında yer almaktadır.

Banka Hesabı Nasıl Kapatılır?

Banka hesabını kapatmak isteyen kişilerin bu işlem için gerekli tüm koşulları sağlaması gerekmektedir. Müşteri banka-hesaphesabını kapatmak istediğini bir dikçe aracılığı ile bankaya bildirmektedir. Banka Hesap Kapama Dilekçe Örneğinin hesabın bağlı bulunduğu bankaya iletilmesi gerekir. Bu dilekçe örneğine internet üzerinden ulaşmak mümkündür. Banka hesabı kapatma işlemi hesabın bağlı bulunduğu bankanın gişe kısmından gerçekleşmektedir. Kapatma yapılırken hesapta para bırakılmaması tavsiye edilmektedir. Eğer hesapta kuruşlar bulunuyorsa bunların hesap işletim ücretine kesilmesi amacıyla banka hesap sahibinden imza almaktadır. Bu uygulama hem vadeli hem de vadesiz hesap kapatma işlemleri için geçerli olmaktadır. Gereken işlemler düzenli bir biçimde yapıldığı takdirde banka hesabı kapatma işlemi kısa süre içerisinde gerçekleşmektedir.

Bankalarda Hesap Kapatma Seçenekleri

bankalarBankalarda hesap kapatma işlemi genellikle ilgili bankanın şubelerinden gerçekleşmektedir. Şubeye giderken hesap sahibinin mutlaka kimlik kartı ile gitmesi gerekmektedir. Aksi takdirde süreç biraz daha uzun olabilmektedir. Hesap kapatma işlemi şubelerden yapılabileceği gibi bazı bankalarda telefon bankacılığını kullanarak da yapılabilmektedir. Bunu yapmak için ilgili bankanın telefon bankacılığı hizmet numarasını öğrenmek gereklidir. Öğrenilen numara arandığı takdirde konu ile yetkili kişi tarafından müşterinin hesap kapatma isteği yerine getirilmektedir. Telefon bankacılığı ve şubelerin yanı sıra internet bankacılığını kullanarak de banka hesabı kapatma başvurusu yapılabilmektedir. Görüldüğü üzere bankalar bu işlem için müşterilere çeşitli seçenekler sunmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.