Bankasız Kredi Veren Kurumlar

  • 14 Kasım 2015
Bankasız Kredi Veren Kurumlar

Bankalardan kredi alamayan nakite ihtiyaç duyan vatandaşlar bankalar harici kredi veren kurumlara başvururlar. Banka dışında kredi veren kurumlar sistemlerindeki gibi çalışan devlete bağlı veya özel şirketler bu alanda müşterilerine hizmetler vererek faiz uygulamalarıyla kredi imkânı sağlarlar. Bankaların kredi vermemelerinin temel nedeni kredi için başvuran vatandaşların kredi notlarının düşük olması ya da kara listeye alınma durumlarıdır. Önceden yapılması gereken ödemelerin zamanında yapılmaması durumunda kredi notunuz düşebilir veya kara listeye alınma durumu olabilir. Bu durumda kredi almak isteyen vatandaşlar bu işlemi veren kurumlara veya yasal olmayan yollara başvurma durumda kalabilir.

Banka Haricinde Kredi Veren Kurumlar Nelerdir?

Tefeciler

Acil krediye ihtiyaç duyan insanlar normal faiz oranlarının çok üstünde faiz uygulayan tefeci denilen geneli karanlık bankasiz-krediişler yapan ve parasını ödememezlik yapamayacağı kimselerden para alabilir. Bu kimseler parasını alamadığı takdirde zor kullanamaya, tehdit etmeye, kendince ipotek altına aldıkları mal varlığınıza el koyma yollarına gidebilirler.

Senet Yapma

Bir diğer kredi alma yöntemi olarak vatandaş senet alma yöntemine gidebilir. Senet alma yöntemi çok uzun süren ve insanı bezdiren bir yöntemdir. Senetler genellikle kişiler arasında yapılmasına karşın bazı özel firmaların da senet verme yöntemine gittiği bilinmektedir. Enetin geciktirilmesi durumunda karşısına ciddi bir firma alamayan ve çoğu zaman anlaşma sağlamayan vatandaşlar sıkıntı çekmekte ve zor durumda kalmaktadır.

Ülkemiz içerisinde özel yetki verilen kurumlardan da kredi alınabilir. Tüketici memnuniyetini önemseyen ve firma olma hukukuna sahip olan bu kurum ve kuruluşlar vatandaşlara düşük faiz ve 1 yıl vadeli imkânlar sunabilmektedirler.

borc-verenBu kurumlar:

  • OYAK: Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yardımlaşma ve dayanışma amacıyla kurdukları OYAK Bank başta silahlı kuvvetler mensupları olmak üzere tüketicilerine geniş imkânlar sunmaktadır.
  • POLSAN: Polis Bakım Ve Yardım Sandığı olarak bilinen POLSAN polis memurlarının bankalardan daha az faizle tüketicilerine kredi vermektedir.
  • Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri: İşyeri açmak isteyen ve gereken maddi desteği bulamayan vatandaşa kredi veren bu kurum tüketicilerine verdiği destekle yeni iş alanları da açmaktadır.
  • Kosgeb: Küçük ve orta halli işletme sahibi olmak isteyen vatandaşa kredi ve KOBİ desteği verilen devlet destekli kurumdur.
Abonelik
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşünceleriniz insanlara yardımcı olacak, lütfen yorum yapın.x