Bim marketlerde çalışma şartları hakkında personel yorumları

  • 18 Ekim 2015
Bim marketlerde çalışma şartları hakkında personel yorumları

Merhaba arkadaşlar, Ankara’da merkezi bir semtte Bim mağazasında sorumlu olarak çalışıyorum. Her gün bimde çalışma şartları ile ilgili sorular alıyorum. Burada bim marketler zincirinde çalışma koşulları hakkında bilgiler vereceğim. Öncelikle en fazla merak edilen husus olan bim maaşları hakkında bilgi vermek istiyorum.

Bim mağazalarında personel 3 farklı pozisyonda çalışır. Mağaza yöneticisi bimde deneyimi olan kişilerden seçilir. Diğer personelle aynı işi yapar, bunun yanında birçok sorumluluğu mevcuttur. Diğer personelin denetimi, mağazanın düzeni, ürün stokları, müşteri ilişikileri gibi birçok yükün altından kalkmaya çalışır. Bimde mağaza sorumlusu maaşı 2300 TL tabandır. Bu maaş farklı ikramiyeler ve görevler ile birlikte artar.

Mağaza sorumlu yardımcısı 1800 TL civarında maaş alır. Mağaza sorumlusunun görevlerinde ona yardımcı olur. En mantıklı pozisyondur. Minimum sorumluluktadır, geri plandadır. Diğer personelle birlikte aynı işleri yapar.

Bimde normal personel sayısı mağazanın büyüklüğüne göre değişmektedir. Personeller ortalama 1300 TL maaş alır. Çalışma şartları ağırdır. Mağazanın temizliği, ürünlerin yerleştirilmesi, kasanın işletilmesi, stok yerleştirme gibi aklınıza gelebilecek tüm işler normal personele yüklenir. Mağaza sorumlusu personel arasında iş paylaşımı yaptırır. Personel akşam mağaza kapanışına kadar ayaktadır. Bu süre zarfında oturmaya fırsat bulamaz. Öğle tatilinde yemek molası verilir.

Bimde personel yemek ücreti verilir mi?

Bimde öğle arası personele yemek veya ücret verilmez, aylık maaşına eklenir. Personel kendi imkanları ile yemeğini yer. Genelde mağazadan alınan ürünlerle sandviç tarzında atıştırmalıklar yenir. Personel arasında ilişkiler iyiyse ortak yemek yenir. Öğle arası dışında mağazada yemek yasaktır.

Bimde mesai ücreti ne kadar?

Bim marketlerde mesai ücreti yoktur. Personel haftanın her günü çalıştırılabilir. Çalışma yoğunluğuna göre personel çalışma günleri değişmektedir. Sadece resmi tatil günlerinde personelin günlük ücreti ödenir.

Bime yeni giren personel maaşı ne kadar?

Bim mağazasına yeni giren personeller aday olarak görülür ve asgari ücret şeklinde ödeme yapılır. Bu personel 6 aylık çalışma sonrasın asgari ücretin %30 fazlası şeklinde maaş almaya başlar.

Bimde  part time çalışma maaş ne kadar?

Bim mağazaları part time çalışan almaz. Öğrenciler yaz aylarında 2 veya 3 ay çalışıp ayrılabilir. Bunun dışında yarım gün veya hafta sonu çalışma gibi seçenekler yoktur.

Bim çalışma saatleri

Bim mağazaları sabah 09:00 ile 21:00 arasında çalışır. Bim cuma günleri öğle arası 12:30 13:10 saatleri arasında kapalıdır. Personel için çay saatleri mevcuttur. Toplam çalışma saati 8 saat 30 dakikadır.

Bimde çalışan biri olarak tavsiye eder miyim?

Arkadaşlar Bim sektörde işçisine en fazla yük yükleyen mağazadır. Oldukça yoğun bir tempoda çalışırsınız. Sabah kasaya geçersiniz sonra temizlik yaparsınız, akşam ürün yerleştirirsiniz biraz boş kalırsınız mağaza sorumlusu hemen müdahale edip boş durmayın şeklinde uyarır. Tabiki bu durumlar mağazaya göre değişkenlik göstermektedir. Bazı mağazalar sakindir ve sorumlusu anlayışlı biridir. Bu mağazalarda çok rahat edersiniz. Vasıfsız biriyseniz çalışmanızı tavsiye ederim bunun dışında size bir şeyler katacak, yetiştirecek işlerde çalışabilirsiniz. Bimde kariyer yapamazsınız, firmanın küçülmesi durumunda kendinizi kapıda bulabilirsiniz vs. Zor durumda kalmadığınız müddetçe çalışmanızı tavsiye etmem.

Bimde çalışma hakkında merak ettiğiniz soruları aşağıdaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz. Vakit buldukça cevaplayabilirim.

Abonelik
Bildir

308 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Anonim
8 yıl önce

Bim kadar lanet yer gormedim bende 8 ay calistim verdim istifami nazi kampi gibi dunya ile baglantin kopuyor insana deger sifir kopek kadar degerin yok zombi gibiler hakkimi helal etmiyorum kahri cekilmez bir yer urunler tehtit altinda satilmasini emrederler satamazsan azarlarlar insanlari somuruyorlar

anonim
8 yıl önce

hiç bulaşmayın zorla bir ürün sattırmaya çalışıyorlar. Siz siz olun kasa yanında satılan bir şeyi sakın almayın ya son tüketim tarihi yaklaşmıştır müşteriye kitlemek için satıyolar

Anonim
8 yıl önce

Bim de calisilmaz sakin bulamayınca

Tatlı
8 yıl önce

Sakın girip zamanınızı boşa harcamayın.

anonim
8 yıl önce

sakın bulaşmayın deyip duruyorsunuz da, evli çocuklu insanlar var geçim derdinde olanlar onlar ne yapsın..

Zeynep
8 yıl önce

Yaş sınırı var mı peki?

Anonim
7 yıl önce

Yaş sınırı yok.

xxxx
7 yıl önce

Evet bulaşmayın diyoruz kardeşim doğru bişey söylüyoruz burda bu kadar kişi bulaşmayın diyorsa vardır bunda bi hikmet demen lazım çoluk çocuk var napalım diosun. Dünya bimin üzerine kurulu değil farklı işlere bakcan bukadar basit bende bimde beşinci ayımdayım güzel bi iş bulsam hemen bırakcam hiç koşulsuz niyemi seni işe alırken söyledikleri şeylerin yarısı yok işin zorluundan bahsederler o doğruu o çalışmaya başlayınca doğru oldunu görürsün hatta dahada zor oldunu fakat bir saat molan var derler daa ben 20 dakkadan fazla mola kullandımı hatırlamıyorum maaş 1750 -1800 arası drndi enfazla aldıım maaş 1680 yol yemek içinde varmıböyle birşey aklınız varsa bulaşmayın bende bırakcam ggeçenlerde arkadaş diyor varmı bi hedefin dedimki var iyi bi iş bulup tüğmek

Scorpion
7 yıl önce

Arkadaşlar 3 yıldır çalışıyorum.2 yıldır sorumlu yardımcısıyim.çalışma saatlerine uyulmuyor sürekli sizi sömürge gibi gören bir sistem.mola dersen sakin bir yerse idare eder yoğun mağazada toplasan yarım saat ama gün sonunda 1 saat yada 1.5 saat kullanmış gibi hesap yapılıyor.bölge sorumlusu dersen hiçbir şey beğenmez, ziyaret raporu yazıp gider . Orası tozlu , burası pis kapı önünde ki atılan meşrubat boşundan , gofret boşuna kadar sorumlusunuz.mağazada sanki 10 adam varmış gibi 2 kişi açar 2 kişi kaparsiniz. Hepsi 4 kişi 1’i izin kullanir diğeri sabah 8.30 dan akşam 21.30 a çalışmak zorunda kalırsınız. Aklınızı kaçırmak istiyorsanız hemen başvuru yapın.yaşayıp görün inanmayan arkadaşlar.

rengin
7 yıl önce

bende bu tarz marketlere alışverişe geldiğimde aynı şeyleri görüyorum. hem paletlerle ürün taşıyorlar,hem kasaya geçiyorlar,hem temizlik yapıyorlar.Asgari ücret verip,kaç tane elemanın yapacağı işi yaptırıyorlar.bencede bulaşmayın bu tür hak yiyen yerlere başka işte bulunur elbette….

308
0
Düşünceleriniz insanlara yardımcı olacak, lütfen yorum yapın.x