Çiftçiye Mazot Gübre Yem Bitkileri Destek Parası

  • 30 Ekim 2015
Çiftçiye Mazot Gübre Yem Bitkileri Destek Parası

Bir ülkede tarımın gelişmesi her konuda dış güçlere bağımlılığın azaltılmasının öncüsüdür. Tarım konusunda zayıf olan bir ülke gıda ve beslenme konusunda, tekstil ve daha birçok endüstri kolunda dışarıya bağımlıdır ve kendi üretemediği gıda ve endüstri hammaddelerini dış ülkelerden satın alır. Bu noktada bilinmesi gereken konulardan biri bugün giydiğimiz kıyafetlerin, kullandığımız birçok endüstri ürünün ve hastalandığımızda içtiğimiz ilaçların hammaddesinin tarımsal ürünler olduğudur. Üstelik bu ürünlerin direk gıda olarak tüketiminde farklı ülkelerde yetiştirilen sebze ve meyvelerin farklı prosedürlere tabi tutuldukları, kimyasal kalıntılar içerebilecekleri ya da genetiği değiştirilmiş ürünler olabilecekleri göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle kimyasal kalıntı ve genetiği değiştirilmiş ürün konusunda ağır yaptırımlar ve sıkı gümrük denetimleri olsa da bunlar yaşanmayan durumlar değildir.  Bu sebeple çiftçilerin üzerlerine önemli görev ve sorumluluklar düşmektedir. Ancak çiftçilerin bu sorumlulukların altından kalkabilmeleri için devlet desteğine ihtiyaçları bulunmakta ve bu destek devlet tarafından tam anlamıyla olmasa da bir miktar sağlanmaya çalışılmaktadır.

Yeterli ve Kaliteli Tarımsal Ürün İçin Gübreme Şart

Çiftçilerden beklenen, ülkeyi gıda bakımından başka ülkelere bağımlı kılmayacak şekilde yeterli ve aynı zamanda kaliteli ürün üretmeleridir. Yeterli ve kaliteli ürün, ancak belli yetiştirme ekipmanlarının, gübre ve yeri geldiği zaman ilaç kullanımının varlığı ile mümkündür. Bu noktada devreye çiftçiye mazot gübre yem bitkileri destek parası girmektedir.

ciftci-destek

Çiftçiye Yapılan Toprak Analizi Desteği 2016 Ne Kadardır?

Çiftçilerin kullanacakları gübre miktarını belirlemek için toprak analizlerine ihtiyaçları bulunmaktadır. Aksi halde bitkilerin yanmasından toprağın kimyasal  özelliklerinin bozulmasına kadar giden bir süreç ortaya çıkabilmektedir. Ancak toprak analizi bireysel olarak yaptırıldığında çiftçi için ekonomik değildir. Devlet sunmuş olduğu Toprak analizi desteği ile bir miktar kolaylık sağlamış olup çiftçi dekar başına 2,5 TL toprak analizi parası alabilmektedir. 1 dekardan küçük araziler için analiz parası verilmemektedir. Analiz yapılacak arazi en fazla 50 dekar olabilmektedir. Devlet her seferinde en fazla 50 dekar arazinin analiz parasını ödemektedir. Bunun gibi büyük arazilerde toprak analizi devlet tarafından yetkilendirilmiş laboratuvarlarda yapılır.

Dekar Başına Gübreleme Parası 2016 Nedir?

Toprak analizinden sonra gerek varsa gübreleme yapılmaktadır. Ülkemiz topraklarında istisnalar olabilmekle birlikte çoğunlukla gübrelemeye ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun için kullanılan kimyasal gübreler organik gübrelere göre çok daha hızlı bir şekilde etkilerini gösterdiklerinden tercih edilirler. Bu tür gübreleme her yıl yapılırken, organik gübreleme çoğunlukla 4 -5 yılda bir yapılmaktadır. Devletin çiftçiye mazot gübre yem bitkileri destek parası uygulaması kapsamında sunmuş olduğu miktarlar peyzaj ve süs bitkilerine, özel çayır ve mera alanlarına dekara 4,30 TL, hububat bitkileri, yem bitkileri ve baklagillere, bahçe bitkileri ve yumrulu bitkilere dekara 6 TL, tohumundan yağ elde edilen bitkiler ve diğer endüstri bitkilerine ise dekara 7,50 TL  olacak şekilde sıralanabilmektedir.

Çiftçiye Sağlanan Mazot Desteği 2016 Ne Kadar?

Toprak işleme aslında toprağı birçok açıdan bozsa da yetiştiricilik için şarttır. Bunun için kullanılan makine ve tarim-destek-krediekipmanlar ağır araçlar olup mazotla çalıştıklarından mazot parası çiftçinin belini büken en önemli nedenlerden olmaktadır. Çiftçiye mazot gübre yem bitkileri destek parası kapsamında farklı bitki türlerine göre farklı miktarlarda olacak şekilde mazot desteği sağlanmaktadır. Bunun için, peyzaj ve süs bitkilerine, özel çayır ve mera alanlarına dekara 3,10 TL, hububat bitkileri, yem bitkileri ve baklagillere, bahçe bitkileri ve yumrulu bitkilere dekara 4,60 TL, tohumundan yağ elde edilen bitkiler ve diğer endüstri bitkilerine ise dekara 7,50 TL olacak şekilde mazot parası desteği sağlanmaktadır.

Hangi Çiftçiler Bu Destekten Yararlanabilir?

Elbette çiftçinin tüm bu desteklerden yararlanabilmesinin belli şartları bulunmaktadır. Bu şartlara göre çiftçinin bu haklardan yararlanabilmesi için Çiftçi Kayıt Sistemine kaydının bulunması gerekmektedir.  Bu sisteme kayıtları bulunan çiftçilerin kayıtlarını güncel tutmaları gerektiği de bilinmektedir.

Tarımsal Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuru sırasında mazot, gübre ve toprak analizleri için başvuru formalarının doldurulmuş olması gerekmektedir. Bunlara ek olarak başvuru için toprak analizi raporu ve toprak analizi raporu da gerekli olmaktadır. Çiftçilerin bu belgeler ile birlikte, çiftçi kayıt sistemine kayıtlı oldukları İlçe, Gıda ,Tarım ve Hayvancılık müdürlüklerinden başvuru yapabilmeleri mümkündür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.