Digital pazarlamada müşteri devamlılığı nasıl sağlanır

  • 18 Ekim 2015
Digital pazarlamada müşteri devamlılığı nasıl sağlanır

Artık günümüzde internet, bilgisayar, akıllı telefonlar ve bilgisayar kullanımının yaygınlaşması nedeniyle büyük firma sahipleri ticaret sektörünü e-ticaret alanına kaydırmaya başladı Neredeyse her kullanıcının sanal alışverişe yönlenmesi firmaların bu kararını etkilemiştir. Fakat firma sahiplerinin kendi kendilerine sordukları en büyük soru “e-ticaret sitemde devamlılığı nasıl sağlarım’’ sorusudur. Bu konuda birçok etken sayılabilir ama en önemlilerinin müşteri devamlılığı ve alışverişteki güvenlik konusu olduğu görülmektedir. Bu konuları kısaca açıklamak gerekirse;
Müşteri Devamlılığı
E-ticarette müşteri devamlılığı sağlanmazsa üretici ya da satıcı firmanın iyi bir e-ticaret sitesine sahip olması mümkün görünmemektedir. Çünkü site her ne kadar mükemmel bir alt yapı, kaliteli ürünler, organize bir servis ağına sahip olsa da sitenin devamlılığını sağlayacak olan şey müşteridir. Müşteri devamlılığını sağlamanın yolu ise kaliteli ve yeterli sayıda reklam yapmaktan ve satılan ürünlerin piyasadaki fiyatlarıyla rekabeti ayrıca ürün kalitesinden geçmektedir.

Satılan veya satılacak olan ürünlerin fiyatının piyasadakilere göre daha uygun olması içinse en uygun fiyatı veren ürün sağlayıcı firmalarla anlaşma yapılmalıdır. Bu şekilde aynı markaya sahip bir ürün piyasada misal olarak 100 liraya satılırken web sitesinde bu ürünün satış fiyatı 90 lira olarak belirlenirse, piyasadaki rakiplerden bir adım öne geçilmiş olur. Yani firma, ürünü alırken kar etmeye başlar. Ayrıca özel günlerde yapılabilecek indirimler veya çeşitli sosyal etkinliklerle ve kampanyalar müşterilerin memnuniyetine neden olacaktır, bu şekilde müşterilerin sürekli olarak müşteri kalması sağlanabilir.
Güvenlik
İyi bir e-ticaret için e-ticarette güvenlik de önemli bir konudur. E-ticarette güvenlik konusu kalite kadar müşterinin hassas olduğu bir konudur. Müşterilerin sürekli olması ve onların kaybedilmemesi isteniyorsa e-ticaret sitesinin güvenliği en üst dereceye çıkarılmalıdır. Çünkü ürün satıldıktan sonra ve müşteriler işlemlerini gerçekleştirerek ürünü almaya karar verdiklerinde sıra ödeme yöntemine gelmektedir.

Eğer güvenli bir ödeme sistemi yoksa maalesef müşterilerin tamamı o siteden uzaklaşacaktır. Bu güvenli ödeme sistemi eksikliği yüzünden müşteri sayısı hızla azalabilir ve sitenin ticaret hayatını bitirebilir.  Web sitesinin güvenli olması için SSL sertifikası kullanımının yanında, hizmet alınacak e-ticaret sitesi sağlayıcısının da sunucuları ve site altyapısı güvenli olmak zorundadır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.