Emekli Maaşında Banka Değişikliği

  • 30 Ekim 2015
Emekli Maaşında Banka Değişikliği

2015 Yılı Emekli Maaşları Ne Kadar?

Ülkemizde belli bir yaşa gelmiş ve prim sayısını tamamlamış olan her vatandaş emekli maaşı almaya hak kazanmaktadır. Sosyal Sigortalar Kurumu ve BAĞKUR kapsamında emekli maaşı alınabilmektedir. Emekli maaşlarına her yılın başında ve sonunda zam yapılmaktadır. İstatistik Kurumu yılın belirli dönemlerinde belirlediği zam oranında Tüketici Fiyat Endeksi göz önünde bulundurulmaktadır. 2015 yılında SSK ve BAĞKUR’ a bağlı olarak maaş alanların aylıklarına %2,33 zam yapılmıştır. Zam yapılmadan önce en düşük SSK emekli maaşı 1047,3 lira iken belirtilen bu zam ile birlikte en düşük emekli maaşı 24,4 liralık artış ile 1071,7 liraya yükselmiştir. En düşük 848,9 olan BAĞKUR emekli maaşı ise 19,7 liralık artış ile 868,6 liraya çıkmıştır.

Emekli Maaşı Hangi Bankadan Alınmaktadır?

Eski uygulamaya göre emekli maaşları ilk olarak Ziraat Bankası’ndan alınmaktaydı. Ancak daha sonra yapılan emekli-maasdeğişiklikle birlik SSK kapsamında alınan ilk emekli maaşları Denizbank’tan çekilmeye başlanmıştır. Banka emeklilere daha kapsamlı hizmet verebilmek adına PTT ile anlaşma yapmıştır ve Denizbank şubesinin bulunmadığı yerlerde emekliler maaşlarını PTT’den alabilme şansına sahiptirler. Ayrıca Ankara, İstanbul ve Kocaeli gibi büyük şehirlerde bazı Denizbank şubeleri yoğunluğu önlemek amacıyla emeklilere hizmet vermemektedir. Bu durumda en yakın PTT’ ye gitmek gerekmektedir. Emekliler için sağlanan hizmet kalitesi yüksek tutulmaktadır.

Emekli Maaşı Alınan Banka Değiştirilir Mi?

Emekli maşında banka değişikliği yapmak mümkündür. Emekliler maaşlarını diledikleri bankadan alabilme şansına sahiptirler. Günümüzde birçok banka emeklilerin maaşlarını kendi bankasından almasını sağlamak amacı ile buna yönelik olarak pek çok kampanya düzenlemektedir. Emekli iki şekilde maaş aldığı bankayı değiştirebilmektedir. Bunlardan birincisi ikamet ettiği yerde bulunan Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine dilekçe ile müracaat etmektir. Dilekçe örneğine internet üzerinden ulaşılabilmektedir. Emekli maaşı alınan bankayı değiştirmenin ikinci bir yolu ise interneti kullanmaktır. Yani E-devlet aracılığı ile emekli maaşı alınan banka değiştirilebilmektedir. Bunu gerçekleştirebilmek için E-devlet şifresine sahip olmak gerekmektedir. Siteye giriş yaptıktan sonra e- hizmetler kısmından değişiklik yapılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.