Evlenene 5 Bin TL Evlenme Yardımı başvuruları başladı

  • 28 Ekim 2015
Evlenene 5 Bin TL Evlenme Yardımı başvuruları başladı

Yeni evlenene 5 Bin TL Evlenme Yardımı yapılacak

Evlilik iki insanı birbirine manevi bağlar ile bağladığından kutsal bir müessese olmakla birlikte evliliğin gerçekleştirilmesi özellikle maddi durumu yerinde olmayan aile ve gençler için oldukça zorlu bir hale gelebilmektedir. Düğün ve yeni evin masrafları ile birlikte ailelerin maddi olarak zarara uğrama durumları söz konusu olabilmektedir. Bu sebeplerle ve bunun yanında evlenme oranlarını artırma politikası kapsamında devlet tarafından yeni evli çiftlere yardım kanunu uygulanmaya başlamıştır. Yeni evli çiftlere evlinin ilk yılında yapılacak olan devlet yardımı tasarısı 9 Mart 2015 tarihinde meclise sunulmuştur. Bu tasarıya göre evlenene 5 bin lira evlenme yardımı yapılacaktır. Tasarının ayrıntılarında, bu yardımı alabilecek olan çifter ile ilgili ayrıntılar yer al maktadır. bu yasa torba yasa tasarısı kapsamında yer almaktadır.

evlen-5bin

Kimler Evlilik Yardımını Alabilir?

Yeni evlenen çiftlere yapılacak olan bu yardımın koşulları da belirlenmiştir. Bu koşullara göre, 27 yaşını doldurmuş olan kişilerin bu yardımdan yararlanabilmeleri söz konusu değildir. Bunun yanında bu yardımdan yararlanabilmek için ilk evliliğin yapılıyor olması gerekmektedir. Evlenip boşanmış kişiler bu yardımdan yararlanamazlar. Yardımı hak ettiğine karar verilen kişilerin yardım paraları bankalara açılan çeyiz hesaplarına yatırılacaktır. Bu sebeple kişilerin başvuru yaparken herhangi bir bankada TL cinsinden çeyiz hesabı açması gerekmektedir. Bu yardım çiftlere 1 kereye mahsus olacak şekilde yapılacaktır. Bu yardımın bedeli ise her yıl yeniden belirlenecek olup miktarın 3 katına çıkabilme olasılığı bulunmaktadır. Yardımın artırılması konusunda bakanlar kurulu yetkilidir.

 

Yeni Evli Çiftlere Devlet Yardımında Bankaların Sorumlulukları

Devlet tarafından yapılan ödemeler söz konusu bankalar aracılığıyla olacaktır. Evlenme yardımına başvuran evlenme-yardimikişilerin yardımı hak edip etmediklerinin tespiti söz konusu bankalar tarafından yapılacaktır. Ayrıca kişinin ha ettiği tutarın hesaplanması da bankalar tarafından yapılacaktır. Bankanın yanlış tespitler ile devlet yardımını haksız olarak olmaması gereken kişilere yapması durumunda bankaya bakanlık tarafından geri ödeme için istek gönderilecek banka tarafından ödeme yapılmaması durumunda 1 ay içerisinden vergi dairesi ödenecek tutarı bankadan tahsis edecektir. Bu yardım için nerelere hangi belgeler ile başvurulacağı konusunda henüz bir açıklama yapılmamıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.