İşsizlik Maaşı için Gereken Evraklar

  • 25 Ekim 2015
İşsizlik Maaşı için Gereken Evraklar

İşsizlik Maaşı Kimlere Verilir?

İşsizlik maaşı en basit tabiri ile işten ayrılmak zorunda bırakılan kişilere devlet tarafından belirli süreliğine verilen yardım ödemeleri olarak açıklanmaktadır. İşsizlik maaşı hakkında detaylı ve kesin bilgiler 4497 Sayılı İş Kanunu’nda yer almaktadır. İş Kanunu’na göre kendi isteği dışında işini kaybedenler, son üç yıl içerisinde toplam altı yüz gün hizmet primi ödemiş olanlar işsizlik maaşı için başvuruda bulunabilmektedir. İşsizlik ödeneğine başvuruda bulunabilmek için belirtilen süreyi geçirmemek gerekmektedir. Bu süre hizmet sözleşmesinin feshinden sonraki ilk otuz gün olarak tanımlanmaktadır. İşten ayrıldıktan sonraki ilk otuz gün içerisinde yapılan işsizlik maaşı başvuruları geçerli olmaktadır.

 

İşsizlik Maaşı Ne Kadar Süre Boyunca Alınır?

İşsizlik maaşının ne kadar süre boyunca ödeneceği kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bu farklılığın nedeni kişininissizlik ödediği prim gün sayısı ile ilişkilidir. Buna göre 600 gün sigortalı çalışan ve işsizlik sigortası primi ödemiş olan işsizlere yüz seksen gün boyunca, 900 gün sigortalı olarak çalışmış ve işsizlik sigortası primi ödemiş olan kişilere iki yüz kırk gün süresince ödeme yapılır. Ayrıca 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödeyen işsiz kişilere toplam üç yüz gün boyunca işsizlik ödeneği verilmektedir.  Ödenen işsizlik maaşları belirtilen sürelerin ardından daha fazla ödenmemektedir. Bu maaştan yararlanabilmek için öncelikli olarak belirtilen şartların sağlanması gerekmektedir.

İşsizlik Maaşına Nasıl Başvurulur?

iskurİşsizlik maaşına başvurular internet üzerinden kabul edilmektedir. Ödeneğe başvuru yapmak için gerekli tüm koşullar sağlandıktan sonra ilgili kişinin e-devlet şifresi alması gerekmektedir. E-devlet şifresi olmayan kişilerin en yakın PTT’den şifre edinebilmeleri mümkündür. Şifresini alan kişiler internette ilgili siteden başvurularını gerçekleştirebilmektedir. Başvuru yaparken TC kimlik numarasına da ihtiyaç duyulmaktadır. İşsizlik ödeneği başvuruları nüfus cüzdanı ile PTT şubesine de yapılabilmektedir. Hangi başvuru yönteminin seçileceği tamamen kişinin tercihine bırakılmıştır. Burada önemli olan başvuru için gerekli koşulların sağlanıp sağlanmadığıdır. Yapılan başvurular incelendikten sonra görevli kurum en kısa süre içerisinde başvuruda bulunan kişiye geri dönüş yapmakta ve böylece maaş ödemesi yapılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.