Kırmızı kalem yedim nasıl kredi çekebilirim?

  • 28 Ekim 2015
Kırmızı kalem yedim nasıl kredi çekebilirim?

Kırmızı Kalem Yeme nedir?

Kredi ya da kredi kartı gibi bankacılık ürünlerine sahip olunamayacağı anlamına gelmektedir. Bu durum hiçbir insanın istemeyeceği bir durumdur. Çünkü krediler ve kredi kartları artık insan hayatının tamamlayıcı parçası haline gelmiştir. Kredi kartına sahip olan kişiler borçlarını ödemediği takdirde ilgili borçtan dolayı yaklaşık üç aylık bir sürenin ardından yasal takibe düşmektedirler. Bu durum kişinin bankacılık sicilini olumsuz yönde etkilemektedir. Yasal ve idari takip süreçleri boyunca borç hala ödenmemeye devam ederse bu durumda kişi kırmızı kalem yemektedir. Bu da bankacılık işlemlerinde bundan sonraki dönemlerde sıkıntı yaşanacağı anlamına gelmektedir.

Bankadan Kırmızı Kalem Yiyenler Kredi Çekebilir Mi?

Günümüzde kredi çeken insan sayısı oldukça fazla olduğundan dolayı bankalar kredi kampanyalarına her geçen gün birkirmizi-kalem-yeme yenisini eklemektedir. Buna göre de kırmızı kalem yiyene kredi veren bankalar sektörde bulunmaktadır. Ancak kredi geçmişi olumlu olan bir kişi ile kırmızı kalem yiyen bir kişinin kredi almak için başvuracağı banka sayısı arasında fark bulunmaktadır. Bunun yanı sıra kırmızı kalem yiyen kişiler bir süre boyunca bankalardan kredi ya da kredi kartı gibi ürünler alamamaktadır. Bu durumun ortadan kalkması için en az dört yıllık bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Belirtilen süre tamamlandıktan sonra ilgili kişiler kredi ve kredi kartı başvurusunda bulunabilmektedir.

Bankalardan Kredi Çekmek

Kredi başvurusu yapan birey sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bunun en büyük nedeni ise nakit sıkıntısı yaşayan insan sayısında artış yaşanmasıdır. Bankalar kredi başvuru koşullarını taşıyan her insana genel olarak kredi vermektedir. Kredi başvurusu yapan müşterilerin öncelikli olarak kredi notu incelenmektedir. Böylelikle başvuruda bulunan kişinin kredi sicili hakkında bankalar bilgi sahibi olabilmektedir. Buna göre kredi notu yüksek olan kişilerin bankalardan kredi çekebilme ihtimali daha fazla olmaktadır. Bu durum her kredi türü için geçerli olmaktadır. Bankalara yapılan kredi başvurularına geri dönüş süreci başvuruda bulunan kişinin kredi geçmişine bağlı olarak değişmektedir. Kredi ödeme geçmişi bozuk olanlar için süreç daha uzun olmaktadır.

Kırmızı kalem sildirme işlemi nasıl yapılır?

Siciline kırmızı kalem cezası almış ve bankaların kara listesine girmiş tüketicilerin sicil kaydının sildirilmesi için herhangi bir başvuru veya işlem yoktur. Kara listeden çıkmak için düzenli bir finansal süreç gereklidir. Kartlarınızı düzenli öder, kredilerini öder, banka hesaplarınızda işlemler gerçekleşirse uzun dönemde kara listeden çıkarılırsınız. Bu uzun dönem bazen 6 ay bazen de 2 yılı bulabilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Anonim dedi ki:

    Ben bankadan kirmizi kalem yedim ama evlenmek icin kiredi cekmk istiyrm buna da ihtiycm var bna yardım edin lutfen

  2. Nesrin Özkaya dedi ki:

    Kırmızı kalem yediyseniz finansal durumunuz düzelene kadar kredi çekemezsiniz. Senetle eşya satan yerlerle görüşebilirsiniz.

  3. Bülent dedi ki:

    Ne işle mesgulsunuz ne kadar dusunuyorsunuz

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.