Kredi başvurum neden onaylanmıyor?

  • 19 Ekim 2015
Kredi başvurum neden onaylanmıyor?

Ülke olarak banka kredileri ve kredi kartlarını çok sevdik. Birçok insanın cebinde birden fazla kredi kartı bulunurken kredi borcu olmayan çok az insan var. Bankalar kredi verirken çeşitli hususlarda araştırma yapmaktadır. Mesajla veya internet üzerinden yapılan kredi başvurularında bilgisayar sistemi verilen vatandaşlık numarasına kayıtlı şahsın kredi puanına bakmaktadır.

Kredi puanına bakan sistem istenen kredi tutarı ve vadenin puana göre karşılaştırmasını yaparak ön onay veya itiraz mesajı gönderiyor. Onay gelen tüketici banka şubesine giderek gerekli evrakları imzalıyor. Evrak olarak size verdiğiniz gelir bilgisinin kanıtı maaş belgesi ve kimlik isteniyor. Kredi alabilmenin en önemli şartlarından biri sigorta kaydınız olması. Sigortası olmayan işçi ve öğrencilerin kredi alabilme olasılıkları çok düşük. Gerekli belgeler teslim edildikten sonra krediniz hazır hale geliyor.

Kredi başvurularım onaylanmıyor sürekli red mesajı geliyor diyorsanız ilk bakmanız gereken kredi puanınızdır. Kredi puanınız birçok finansal işlem sonrası artar veya azalır. Kredi kartı borcunuzu zamanında öder, kredi borçlarınızı aksatmaz ve banka hesabınızda para giriş çıkışı olursa puanınız artar. Kredi puanı 1-2 ayda önemli şekilde değişmez. 1 yıl kart borcu sorunu yaşadıysanız, kredilerinizi düzenli ödemediyseniz puanınızı iyi seviyeye getirmek 1 yılı geçebilir. Düzenli ödemeler sonucunda kredi puanınız yüksek olsada yine kredi onayı alamayacağınız durumlar da vardır. Yüksek bir kredi notunuz olmasına rağmen kredi onayı alamıyorsanız gelir-gider dengenizde sorun vardır. Örneğin aylık 5000 TL kazanıyorsunuz ama bankalarda kredi, kredi kartı borcu olarak 100.000 TL borcunuz var. Bu durumda 20 aylık geliriniz kadar borcunuz bulunmaktadır. Tekrar 50.000 TL kredi başvurusu yaparsanız büyük ihtimalle onaylanmayacaktır. Alacağınız kredinin ödenebilir koşullarda olması gerekir.

Kredi puanımı ve gelir borç dengemi nasıl öğrenirim?

Kişisel kredi puanınızı findeks adlı siteden öğrenebilirsiniz. Ücretsiz üye olarak güncel olmayan puanınızı görebilir, gelir ve borç dengenizi inceleyebilirsiniz. Site güncel kredi puanı ve detaylı analizler için ücret istemektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.