Kredi kartı ile altın almak ve puan kazanmak mantıklı mı?

  • 13 Kasım 2019
Kredi kartı ile altın almak ve puan kazanmak mantıklı mı?

Arkadaşlar sitemiz yorum bölümünde en çok sorulan soruların başında kredi kartı ile altın almak ve sarı kız ile ilgili kampanyalar geliyor. Bankalara yaptıkları puan kampanyalarında altını hariç tutuyor. Birçok sitede teknik yetersizlik veya bilinçli olarak kredi kartı puan kampanyalarına altın dahil ediliyor. Bizde altına sarı kız diyerek bankaların altından elde edilen puanları görmesini engellemeye çalışıyoruz.

Kredi kartı ile hangi altın alınmalı?

İnternet üzerinden cumhuriyet altını veya gram altın alabilirsiniz. Bozdururken minimum zarar ettiren altın türü gram altındır. Eğer kartla altın alacaksanız gram altın dışında diğerlerine bakmayın. birçok kuyumcu internet üzerinden satış yapıyor. Site komisyonu eklendiğinde gram altında minimum %10 fiyat yüksek oluyor. Örneğin bu saat itibariyle gram altın fiyatı 270 TL, internet sitelerinde satış fiyatı 300 TL. Gram altın miktarı arttıkça komisyon düşüyor ve fiyat uygun hale geliyor. 100 gram altın 27.000 TL, 100 gram altın gittigidiyor üzerinde 28.275 TL. Yani 1275 TL gibi uygun bir fark var. Özetle internetten gram altın alıyoruz ve yüksek gramajlı modellere bakıyoruz.

Dikkat: İnternet üzerinden gram altının 22 ayar olanı da satılıyor. Satın alırken buna dikkat edin. Gram altın 24 ayar olmalıdır. 22 ayar satması daha zordur. İAR marka gram altınları çok rahat satabilirsiniz. Diğer markaları almamaya dikkat edin.

Gram altını kime satacağım?

Gram altını tüm kuyumcular alıyor. Serbest piyasada altın alım fiyatı çok değişiyor. Gram başına 5-10 TL gibi farklar oluşuyor. En iyi fiyatı küçük kuyumcular yerine büyük kurumsal kuyumcular veriyor. Yaşadığınız yerdeki en büyük kuyumculardan fiyat almanızda fayda var. Büyük kuyumcularda alış-satış arası fark 1 TL civarında. Uyanık kuyumcular piyasanın 10 TL altına almaya çalışıyor dikkat edin.

İnternetten altın almak güvenli mi?

Gittigidiyor, n11, hepsiburada gibi sitelerden alışveriş sayısı yüksek satıcılardan gönül rahatlığı ile altın alabilirsiniz. Harem altını şiddetle tavsiye ederim. Altın alacağınız satıcının kargo firması çok önemli. Bazı firmalar kurye ile gönderiyor, çoğu firma yurtiçi kargo ile gönderiyor.

Bilinenen firmalar size altın gönderirken yanlış yapmaz kesinlikle. 50-100 gram altın için küçük hesaplar peşine düşmez. Burada en önemli konu kargo teslimatı. Altın bulunan kargonuzu teslim alırken öncelikle kargo poşetini kontrol edin. Eğer yırtık veya açılma durumu varsa teslim almayın. Kargo poşetini kurye yanında açın ve bir sorun varsa tutanak tutmasını isteyin. Yüksek tutarlı siparişlerde kargonuzu şubeye gidip teslim alırsanız daha sağlıklı olacaktır.

Kargonun başkasına teslimi en büyük problemdir. Bu durumda tamamen siz haklı duruma düşersiniz ama çok fazla uğraşırsınız.

Tekrar yazıyorum, bilinen satıcılardan ve bilinen kanallardan alışveriş yaparsanız internetten altın almak kuyumcudan almaktan daha güvenlidir. Fiyatı uygun diye alışveriş sayısı düşük satıcı ve bilinmeyen sitelerden alışveriş yapmayın!

Kredi kartı ile internetten altın almak kazançlı mı?

Kredi kartı ile internetten altın eskiden nakit ihtiyacı için kullanılıyordu. Artık taksitli altın alınamadığı için tercih edilmiyor. Sadece ticari kredi kartları ile taksitle altın alınabiliyor.

Kuyumcularda kredi kartı ile altın almak istiyorsanız %6-10 aralığında komisyon ödüyorsunuz. Yani internet üzerindeki fiyatlarla neredeyse aynı fiyata alıyorsunuz.

Kredi kartı puanları işin içine girdiğinde durum değişiyor ama yine ortada kazanç yok. Örneğin 1000 TL ve üzeri altın aldınız. Bunun yanında 100 TL puan kazandınız. Bu 100 TL zaten ödediğiniz komisyon. Elde ettiğimiz kazanç ekstre ödeme tarihinden dolayı maksimum 40 gün vade oluyor. Bazen kredi kartlarının özelliklerinden dolayı ekstra durumlar olabiliyor. Örneğin enpara kredi kartı 3000 TL’ye kadar harcamaları 6 taksite bölüyor. Burada açıklamayım ama bununla ilgili bir açık var ve 6 ay vadeli altın alabiliyorsunuz.

 

Abonelik
Bildir

3 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Emre
3 yıl önce

Açıklamadığınız o kısmı merak ettim mail atar mısınız

Borma61
3 yıl önce

Nesrin Hanım Teşekkürler :)

hasan el giresuni
3 yıl önce

helal haram olarak bakarsanız iki tane görüş yani caiz diyende var ve görüş alınan fetva aynı dipnot olarak diyanetin görüşü caiz değil

3
0
Düşünceleriniz insanlara yardımcı olacak, lütfen yorum yapın.x