Kredi ve Kredi Kartı Borcunda Eşin Sorumluluğu

  • 11 Kasım 2015
Kredi ve Kredi Kartı Borcunda Eşin Sorumluluğu

Bir yönü ile masum bir yönü ile hayat karartan özelliklere sahip kredi kartları ya da banka kredileri, bu güne kadar birçok ailenin dağılmasına hatta birçok kişinin borç batağından kurtulamayıp hayatına son vermesine sebep olmuştur. Kredi kartı kullanımı yada kredi alımında anahtar nokta bireylerin kontrolsüz kullanıma karşı dikkatli olmalarıdır. Kredi kartları parayı sınırsız harcamak için değil anlık ihtiyaçlar için nakit sıkıntısı yaşamamak için var olmuşlardır. Kredi kartı limitini kontrollü kullanan ve kart ekstresini düzenli olarak ödeyebilecek gelir düzeyine sahip olan kişilerin kredi kartları ya da banka kredileri ile sorun yaşamaları söz konusu olmamaktadır.

Edinilmiş Mallara Katılım Kanununda Eşin Borcu

Bilindiği gibi kişinin borcu kendisine aittir ve borç ödeme durumu yasalara göre tamamen bireysel tutulmaktadır.kart-borcu-esler Kredi kartı ya da kredi borçlarının ödenmesinde en fazla merak edilen nokta ise eşlerin kredi borçları üzerinde sorumlulukları ile ilgili olmaktadır. Evlilik birliği ile bağlı olan eşlerin tüm yasal borçlarında ortak tutulduklarının bilinmesi gerekmektedir. 2002 yılında kabul edilen Edinilmiş Mallara Katılım Kanunda eşlerin tıpkı mal paylaşımında olduğu gibi borçların paylaşımında da ortak olması gerektiği belirtilmiştir.

Borçların Paylaşımı Ne Zaman Söz Konusu Olmaktadır?

Edilmiş mallara katılım kanununa göre kredi ve kredi kartı borcunda eşin sorumluluğu boşanma durumunda söz konusu olmaktadır. Yani eşlerin evlilikleri devam ettiği sürece kredi ya da kredi kartı borcu hangi eşe ait ise tüm sorumluluk bu eşin üzerindedir. Boşanma durumu gerçekleştiğinde ise borcun bir kısmı diğer eşin sorumluluğuna geçmektedir. Aynı durum edinilmiş mallar için de söz konusudur. Eşlerin bireysel olarak kazandıkları paralar ya da edindikleri gayrimenkul ve eşyalar kendilerine aittir. Boşanma gerçekleşmediği sürece bu para ve malların ya da borçların ortaklığı söz konusu değildir.

Evlilik Sözleşmesi Ve Borç Paylaşımı

borclar-paylasimiEşlerin boşanma durumda borçlarının paylaştırılması konusunda sürpriz durumlar ile karşılaşmamak adına evlilik sözleşmesi olarak bilinen sözleşmede belirli maddeleri düzenleyebilmeleri mümkün olmaktadır. Evlilik sözleşmesi borçların paylaşımı ya da malların paylaşımı gibi konularda gelir dengesine göre değişiklikler yapılabilmektedir. Bu sebeple evlenecek olan kişiler için her ihtimale karşı bu sözleşme üzerinde düşünmeleri tavsiye edilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Niyazi cengiz dedi ki:

    Benim bir dükkanın veya evim olsa ve ben bunu eşim adına devretsem allah göstermesin günün birinde bir borçlanma bir sıkıntı olsa bu mallar bu durumdan etkilenirmi

  2. Nesrin Özkaya dedi ki:

    Evli kaldığınız sürece borçlardan eşinizin mal varlığı etkilenmez. Boşanırsanız borçlar paylaştırılır.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.