Kredi Ve Kredi Kartı Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak

  • 30 Ekim 2015
Kredi Ve Kredi Kartı Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak

Günümüzde yaygınlaşan kredi kartı kullanımının aşırıya kaçılması sonucunda birçok kişi batağın eşiğine kadar gidebiliyor. Bu durum da herkesin canını sıksa da belli bir borç yapıldıktan sonra, tek beklenen kredi ve kredi kartı sicil affı ne zaman çıkacak sorusu oluyor. Düzensiz ödemeler, gecikmiş vadeler ve hiç ödenmemiş borçlar yüzünden kişiler merkez bankası tarafından kayıt altında tutulur ve kara liste diye tabir edilen, borçlar ile ilgili sıkıntısı olan kişilerin listesine girersiniz. Bütün ödemelerinizi düzeltip borçlarınızı ödeseniz bile kimi durumda bu listeden çıkamayabilirsiniz. Geciken borcun hukuksal süreci 90 günlük bir zaman diliminden sonra başlar ve 90 gün içinde ödeme yapmazsanız, avukatlık olur maaşınıza veya sahip olduklarınıza icra gelebilir. Kredi kartı sicil affı çıkabilme hususu hükümetin yapabileceği bir durumdur.

Affın çıkabilmesi için bir milletvekilinin bu kanun tasarısını sunması gerekir. Tasarı kabul edilirse kredi ve kredi kartı sicil affı yasası devreye girer ve bundan çoğu kredi mağduru insan faydalanabilir.

Kredi ve Kredi Kartı Sicil Affından Kimler Yararlanabilir?sicil-affi

Kredi ve kredi kartı sicil affı çıktıktan sonra başvuru yapılıp bundan yararlanılabilir fakat kara listede olan kredi mağdurlarının durumu daha zordur ve af çıksa dahi tam olarak kurtulamayan çıkabilir. Kredi notunuz kötüyse ve size kredi çıkmıyorsa, yine aynı şekilde af tasarısı uygulandıktan sonra tekrar kredi için başvuru yapabilir ve durumunuza bakılarak kredi kartı alma imkanı sunulabilir. 2015 için henüz bir tasarı çıkmasa da hükümet ve bankaların merkez bankasına ve kara liste istatistiğine bakılarak bu durum sağlanabilir. Eğer borç batağındaysanız ve nerdeyse aldığınız maaşın tamamı kredinize gidiyor bu sebepten dolayı imkanınız kısıtlanıyorsa, af çıkması ile ancak rahatlayabilirsiniz. 2009 yılında çıkan bir af ile çoğu kişi bu olanağını genişletebildi. Birçok insanın bilinçsizce kredi kartı kullanması kötü sonuçlar doğurabiliyor. Eğer ilk kredinizi af çıktıktan sonra almayı düşünüyorsanız. Notunuzu yüksek tuttuktan sonra başvurabilir ve daha çok imkan sağlayabilmek için, kara listeye girmemek için düzenli ödeme ve kullanımını kontrollü yapmanız gerekir.

Kredi kartı borçları için Avukatla görüşme

Kredi kartı borcunu ödemeyen kişiler son aşamada banka avukatı tarafından kıskaca alınır. Avukat borcun en azından ana parasını borçludan almak için elinden geleni yapar. Bu aşamada oturup avukatla pazarlık yaparak kart borç faizinizin büyük bölümünde kurtulabilirsiniz. Sürekli takip altında hapis hayatı yaşamaktansa elinizde bulunan mal varlığı ile borçlardan kurtulma yoluna gitmek en sağlıklı çözümdür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.