Kampanya ve İndirim Haberleri

Kredisi Biten Evin İpoteğini Kaldırma

Kredisi Biten Evin İpoteğini Kaldırma

Ev kredisi ya da diğer bir ismiyle konut kredi, ev sahibi olmak isteyen ancak maddi yetersizliklerden dolayı olamayan kredilerin başvurduğu kredi türü olarak bilinmektedir. Konut fiyatlarının yüksek olması insanları kredi kullanmak zorunda bırakmaktadır. Vade seçeneklerinin uzun olması nedeniyle konut kredisi kullanmak insanlar için avantajlı görünmektedir. Dolayısıyla bu kredi türüne başvuran insan sayısı fazla olmaktadır. Ev kredisi alabilmek için gerekli şartların taşınması gerekmektedir. Krediye başvururken bankalar kişisel ve alınacak olan krediye yönelik olarak çeşitli belgeler istemektedir. Başvuru esnasında istenen bu belgeler bankalar arasında değişiklik gösterebilmektedir. Dolayısıyla başvuru yapılacak olan banka belirlendikten sonra ilgili bankanın kredi şartları hakkında detaylı bilgi edinmek gerekmektedir. Tüm şartları sağlayan kişiler ev kredisi alabilmektedir.

Ev Kredisinde İpotek

İpotek kelime anlamı olarak bankanın kredi karşısında teminat alması anlamına gelmektedir. Ev yani konut kredisi ipotekalınırken satın alınan evde ya da başka bir ev üzerinde ipotek uygulaması söz konusu olmaktadır. Borcunu ödemeyen kişiler için ipotek bir nevi güvence niteliğindedir. Borcun aksaması durumunda üzerinde ipotek bulunan ev satışa çıkarılmaktadır. Buradan elde edilen para ile ilgili ev kredisi borcu kapatılmaktadır. Borç bitene kadar evin üzerindeki ipotek devam etmektedir. Dolayısıyla ipotekli bir evin başka kişilere satılması birçok olumsuz durumu beraberinde getirmektedir. Bu nedenle ev alırken konutla ilgili iyice araştırma yapmak gerekmektedir.

Kredisi Biten Evin ipoteğini Kaldırma

Kredi süresinde üzerine ipotek konulan evin durumunda herhangi bir değişim yapılamamaktadır. Ancak kredi borcu bittikten sonra ev üzerinden ipoteğin kaldırılması gerekmektedir. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Kredisi biten evin ipoteğini kaldırma işlemi tapu dairesinde yerine getirilmektedir. Bu işlem ipoteğin fek edilmesi olarak adlandırılmaktadır. Bu işlemin gerçekleştirilebilmesi için öncelikle bankadan işlemin gerçekleşebileceğine dair yazı alınması gereklidir. Bankalar kredisi biten evin ipoteğini kaldırmak için ilgili kişilerden ücret talep edebilmektedir. Bu ücret bankadan bankaya farklılık gösterebilmektedir. Alınan ücret genel olarak iki yüz elli Türk lirası civarında olmaktadır. Dolayısıyla ipoteği kaldırmak isteyen kişilerin bu ücreti ödemeleri gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.