Küçük Ev Nasıl Dekore Edilir?

  • 21 Ekim 2015
Küçük Ev Nasıl Dekore Edilir?

Ev seçimi yapmak için öncelikle odaların büyüklükleri göz önünde bulundurulmalı. Küçük evlerin dekoru da bu yönden zorlaşmaktadır. Bu yüzden elimizde olan kısıtlı alanı verimli kullanmak gerekiyor.  Büyük evim olsa hayali herkes için geçerlidir ama imkânlar el vermediği süreçte elimizde ufak mekânları iyi değerlendirmek lazım.

Küçük Ev Dekore Ederken Bunlara Dikkat!

Küçük ev nasıl dekore edilir diyorsanız öncelikle odanın kullanışlı olması önemli nokta. Mobilyaların büyüklük küçüklük oranları, rengi bu konuda devreye giriyor. Tabi kapı ve pencere detayları kullanışlılığı da önemli.

Eğer küçük ev dekoru yapmayı kafanıza koymuşsanız ilk başta renkler devreye girmelidir. Odanın mobilyanın rengi alanın geniş görünmesine çok etki eder. Duvarlar açık renklerde olmalıdır. Aynı odada tek bir duvarın diğerlerinden ayrı bir renk olması da odaya canlılık katar. Eğer ki açık ve birde sıcak renk tonlarını kullanırsanız bu size ayrıca bir yardımcı olur. Böylece daha ferah bir odaya sahip olursunuz. Ve bu dekorasyon türünde sadeliği ön plana çıkarmanız gerekmektedir. Çok fazla renk ve desen kullanırsanız eğer eviniz karmaşıklaşır ve boğucu bir hal alır.

Küçük Ev Dekorasyonu İçin Öneriler 

Bir evin olmazsa olmazlarından başlayalım, ışık… Eviniz yeterli bir ışık alıyorsa işiniz kolaylaşır. Perdelerinizin çok pileli kalabalık olmaması lazım, açık renk kuralını tekrar etmeme gerek yok sanırım. Daha çok stor, zebra perde türleri olabilir.

Tabanda kullandığınız halının da küçük olması bir avantaj sağlar bu konuda. Mobilyalarda daha işlevli, kullanışlı, birden çok fonksiyonlu ve az yer tutmalı. Küçük parçalı mobilyalardansa tek tük ve büyük parçalar evinize daha derli toplu ve sade bir hava katar. Köşe takımları oturma odaları için vazgeçilmezdir bu konuda.

Evinizde kullanacağınız kitaplığı bir dolap gibi değil de duvara monte raflar gibi yaptırmanız da evinize hem bir estetik katarken bir yandan da alan tasarrufu sağlar. Televizyonunuzu bile duvara monte etmeniz çok fayda sağlayacaktır. Boyutları katlanarak değiştirilebilen eşyalar da küçük olan odaların daha ferah olmasını kolaylaştıracaktır.

Evinizde depolama alanlarından da mümkün olduğunca faydalanmaya çalışın. Gizli dolaplar, çekmeceler hem sadeliği korurken bir yandan da ortalıktaki kalabalığı göz önünden uzaklaştırır. Üç boyut hissi veren duvar kâğıtları derinlik hissi verir evinize. İri desenli ve açık renk bir duvar kâğıdı da son derece güzel duracaktır. Müsait bir duvarda kullanacağınız büyük bir aynada küçük ev dekorasyonu için fikirler arasında yer almakta.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.