Nasıl Bir Mobilya Takımı Almalıyım

  • 18 Ekim 2015
Nasıl Bir Mobilya Takımı Almalıyım

Yeni koltuk takımı alınmaya karar verildiğinde mobilyasının sağlamlığı, boyutları, döşemesinin rengi, deseni, işlevselliği ve fiyatı önemlidir. Ucuz olduğu halde kullanışsız, güzel olduğu halde çok pahalı mobilya almak mümkündür. Öncelikle, odanızın şekli ve konumunu düşünüp hangi ölçü ve şekilde bir mobilya ihtiyacı duyduğunuza karar veriniz.  Nasıl bir mobilya takımı almalıyım dersek, şöyle açıklayabiliriz;

Küçük salonlarda köşe koltuklar daha büyük ve rahat görünür. Büyük salonlara büyük köşe koltukları tercih edebileceğimiz gibi iki üçlü iki tekli modeli de tercih edilebilir. Dümdüz koltukları, şık yastıkları sayesinde klasik, spor ve değişik renklerde kumaşlardan yapılmış yastıklarla sevimli göstermek mümkün olur.
Oturma odalarında genellikle desenli veya flu renklerde koltuklar seçilmelidir. Salonlarda koltuk takımı renkleri ise koyu olmalıdır, özellikle yeşil, mürdüm,  bordo, ebru, bej ve kahve tonları tercih edilmelidir. Amaç mekâna daha seçkin bir hava vermektir. Koltuk takımı rengi mekan için çok önemlidir.

Leke tutmayan, silinebilen, terletmeyen ve yumuşak dokulu kumaşları tercih etmekte fayda vardır. Salonlarımızda da kadife, sonil, teflonlu kumaşlar tercih edilmelidir. Oturma odalarımızda kullanabileceğimiz tonlar keten, sentetik viscon, koton ideal olabilir.  Son dönemlerde gözde olan deri çok pahalı olduğundan koltuklarda suni deri kullanılmakta; fakat bu tür döşemeler hem çok sıcak tutar hem de hemen yırtılabilir. Suni derilerin temizlik kolaylığı vardır. Koltuk takımı nasıl olmalı sorusuna cevap olarak bunu söylememiz mümkündür.  Ayrıca;

•  Yastıklar mutlaka fermuarlı olmalıdır ( rahat yıkanabilmesi için).
• Koltuk döşemeleri portatif tercih edebilirsiniz. (gerektiği zaman çıkarıp yıkayabilmek için bu önemli bir detaydır).
• Salonlarda kullanılacak döşemelik kumaşın tek renkte ve koyu tonda olması salon daha elit görünür ve aksesuarlar da ön plana çıkar.
•   Küçük mekânlarda da açık renk koltuklar tercih edilmelidir.
•   Ağır gramajlı koltuklar tercih edilmemeli.
• Modüler koltuk sistemi de tercih edilmelidir. Bu tür mobilyalar kullanım açısından çok rahat olacaktır.
• Yalın sade modellerin modası hiçbir zaman geçmez. Tercihiniz her zaman bu yönde olmalıdır.
• Koltuklarımızı temizlerken (kadife ve tüylü dokumalarda) son durulama suyuna çok az sirke koyarsak kumaşların daha çok parladığını fark etmiş olursunuz.

Bu anlatılanlar size koltuk takımı için fikir vermiştir.
Mobilyaların insan hayatındaki önemi büyüktür. Beden ve fikir olarak dinlenmeye ihtiyaç duyan her insanın aradığı rahatlık ve huzur, kullanışlı,  iyi döşenmiş mobilya ile elde edilir.  Kötü mobilya adale, bel, sırt ve ayak ağrıları gibi zararlara sebep olmasının yanında psikolojik açıdan da sizi rahatsız ve huzursuz edebilir. Ayrıca bu mobilya çok daha erken bozulup eskimekte ve kısa bir zaman sonra,  onarılması ve yenilenmesi zorunlu hale gelebilir.  Bu nedenle mobilya seçiminin en iyi şekilde yapılması gerekir.

İhtiyaç duyulan bir mobilya, her yönden rahat, kullanışlı aynı zamanda uzun ömürlü olmalı ve dolayısıyla değerini karşılamalıdır. Bu sebeplerden satın alacağınız herhangi bir koltuk takımı, kanepe, hakkında yeterli bilginiz olmalıdır. Bu bilgi çok sayıda mağaza gezerek elde edilebilir. Görünüşü güzel olan her mobilya her zaman rahat olmayabilir ve fiyatı bütçeye uygun olmayabilir.

Öte yandan bunun tersine dayanıklı, rahat ve uygun fiyata alınabilecek mobilyanın görünüşü çok şık olmayabilir. Bu nedenle mobilyanın sadece dış görüntüsüne bakılması yeterli değildir. Kullanma biçimi kontrol edilmelidir.

Fiyat, rahatlık,  fazla amaç için kullanılabilme, yer kapladığı alan, dayanma süresi ve bakım masrafları da göz önünde bulundurulmalıdır. Yasal zorunluluk olmasına rağmen, mobilyaların özelliklerini anlatan kullanma kılavuzu bazen tüketiciye verilmemektedir. Böyle bir durumda önce o ürüne ait kullanma kılavuzu istemeliyiz, kılavuzun verilmemesi halinde mobilya dikkatli bir şekilde incelenerek satıcıdan mobilya ile ilgili tüm bilgileri toplanmalıyız.

Mobilyaların üretiminde kullanılan ağacın cinsi, birleştirme yerlerinin sağlam olması, cilasının düzgün olması mobilya hakkında karar vermede önemli etkendir. Ayrıca satın alınması, düşünülen mobilyada kullanılan döşemelik malzemenin kolay yanmayan, terletmeyen ve rahat temizlenen özellikte olması tercih sebebi olmalıdır.  Alınan mobilyanın eve ya da büroya teslim masraflarının da fiyata dahil olup olmadığı satın almadan önce öğrenilmelidir. Mobilya seçerken tüm özellikleri göz önünde bulundurmalıyız, istek, ihtiyaç ve bütçenize en uygun olanları seçmeliyiz. Bu bilgileri koltuk takımı için öneri olarak değerlendirip seçiminizi ona göre yapmalısınız.

Mobilya evdeki diğer eşyalarla uyumlu olmalıdır.
Ürünle birlikte mutlaka garanti belgesi alınmalıdır.
İhtiyacın siparişle karşılanması halinde satıcı ile mutlaka bir sözleşme imzalanmalıdır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.