Ölen Kişinin Kredi Kartı ve Kredi Borcu ne olur?

  • 02 Kasım 2015
Ölen Kişinin Kredi Kartı ve Kredi Borcu ne olur?

Siz değerli kullanıcılarına birçok fayda sağlayan kredi kartı platformu oldukça avantajlıdır. Fakat kredi kartı borcuna devam eden ya da yeni kredi çekmişken yaşamını yitiren birçok kişi bulunmaktadır. Genellikle vefat eden kişinin yakınları ölen kişinin kredi kartı ve kredi borcu hakkında nasıl bir yol izleyeceklerini bilmemektedirler. Bu zaman zarfı içinde bakılması gereken en önemli şey ölen kişiye hayat sigortası yapılıp yapılmadığıdır. Genellikle her banka kredi vermeden önce kişiye hayat sigortası yapmaktadır. Hayat sigortası yasal bir zorunluluk değildir. Bu sebepten dolayı bazı kimseler hayat sigortası yaptırmayı tercih etmeyebilir. Eğer ön plana çıkan bu hayat sigortası kredi kullanımı sırasında uygulamaya alınır ise, sigorta ücreti, kredi çeken kişi tarafından tahsil edilmektedir. Hayat sigortası, kredi verme işlemi sırasında birkaç banka tarafından zorunlu kılınmıştır.

Ölen Kişinin Kredi Kartı ve Kredi Borcu İçin Hayat Sigortasının Önemi

Herhangi bir olumsuz durum gözlemlenmediği sürece ölen kişiye ait kredi borçlarını hayat sigortası, sigorta şirketleri olen-borcutarafından ödemektedir. Olumsuz durum olarak nitelendirdiğimiz nokta, vefat eden kişinin ölümünün şüpheli olmasıdır. Bu tür durumlarda vefat eden kişiye otopsi uygulanmaktadır. Eğer kredi çeken kimse hayat sigortası yaptırmadıysa, tüm borçların yasal mirasçılar tarafınca ödenmesi gerekmektedir. Eğer yasal mirasçılar, vefat eden kimsenin krediden gelecek olan mirasını reddi-i miras yaparsa, borçtan mesul olmazlar. Eğer vefat eden kimse kredi alma sürecinde başka bir kimseyi kefil gösterdi ise, o kimse takibe alınır.

Kredi Kartı Borcu

Kredi kartı borcu olan kimsenin vefat etmesi durumunda geriye kalan borçların ödenmesi zorunlu olmaktadır. Bu madde sigorta kapsamında bulunmaktadır. Vefat eden kimseden kalan kredi kartı borçları, mirasçı olan kimselere miras olarak kalmaktadır.

Hayat Sigortası

Vefat eden kişinin, kredi kartı ve kredi borçlarının yasal mirasçılara kalması yerine, hayat sigortası tarafından ödenebilir. Bu uygulama için kredi çekme öncesinde kişinin sigorta şirketi tarafınca hayat sigortası yaptırması gerekmektedir. Böylelikle kalan borçlarınız hayat sigortası tarafından ödenecektir. Eğer sizler de kendinizi güvence altına almak istiyorsanız hayat sigortası yaptırabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.