SGK Çocuk Parası Alma Şartları

 • 11 Kasım 2015
SGK Çocuk Parası Alma Şartları

Ülkemizde açlık ve yoksulluk sınırında olan ailelerin sayısı oldukça yüksektir. Bu sebeple özellikle çok çocuklu ailelerde çocukların, beslenme, sağlık ve eğitim giderlerinin karşılanması genellikle yetersiz olmaktadır. Bu sebeple eğitimini tamamlanamayan çocuklar bulunmakla birlikte sağlık beslenen, birçok şeyden mahrum kalan çocukların sayısı da göz ardı edilemeyecek kadar fazla olmaktadır. Gelir dağılımının düzensizliğinden de kaynaklanan bu durum sonucunda bir kesim yüksek sayılabilecek yaşam standartlarına sahip iken bir kesim bu standartları hayal dahi edememektedir. Devletin çok çocuklu aileler için sunmuş olduğu fırsatlardan biri olan SGK çocuk parası alma fırsatı ile ailelerinin çocuklarının bir takım giderlerini daha kolay karşılayabilme fırsatları doğmuştur. SGK çocuk parası alma şartları aşağıda sıralanmıştır.

Doğum Parası Miktarı Nasıl Belirlenmektedir?

Çocuk parası ya da doğum parası olarak bilinen uygulama, 23 Mayıs 2015 tarihli Resmi Gazetede yayımlanmıştır. dogum-parasiBu yönergeye göre 15 Mayıs tarihinden itibaren doğum yapan annelerin bir miktar doğum parası alabilmeleri mümkün olmaktadır. Bu tarihten itibaren anne ilk çocuğunun doğumunu yapmış ise 300 TL, ikinci çocuğunun doğumunu yapmış ise 400 TL, üçüncü çocuğunun doğumunu yapmış ise 600 TL olacak şekilde çocuk parası yardımı alabilmektedir. Bu uygulamadan yurt dışında ikamet etmekte olan Türk ailelerin yararlanması da mümkündür. Ancak SGK çocuk parası alma şartları ile ilgili yanlış bilinen bir durum bulunmaktadır. Annenin belirten tarihten önce yaptığı doğum ya da doğumlar sıralama için geçerli olmaktadır. Yani 15 Mayıstan itibaren üçüncü doğumunu yapan bir anne ilk doğumunu yapmış gibi sayılmaz ve diğer çocuklarda hesaba katılır. Dolayısıyla bu aile 600 TL çocuk yardımı alabilir.

Çocuk Yardımı Başvuruları Nasıl Yapılır?

Çocuk yardımı ile ilgili başvurular 15 mayıs 2015 tarihinden itibaren başlamıştır. Bu tarihten itibaren başvurularını gerçekleştirecek olan ailelerin yönerge tarihinden önce doğan çocukları için yardım yapılmadığını bilmeleri gerekmektedir. Bunun yanında çocuk yardımı alabilmek için annenin sağ ve Türk vatandaşı olması şartı aranmaktadır. Başvuruların sosyal hizmet merkezlerinden, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerinden yapılması mümkündür. Yurt dışında yaşayan vatandaşların ise Büyükelçilikler ve Konsolosluklar aracılığıyla başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Bu mercilere yapılacak başvuruda, internet ortamından edinilebilecek olan çocuk yardımı dilekçesi kullanılacaktır.

Doğum Parası Yönergesine Göre Yarım Gün Çalışma Hakkı

okuyan-cocukBu yönergenin, ailelerin çalışma saatlerini belirleyen kısımları da bulunmaktadır. Buna göre ilk çocuklarının doğumunu yapmış anneler 2 ay, ikinci çocuklarının doğumunu yapmış olan anneler 4 ay, üçüncü çocuklarının doğumunu yapmış anneler ise 6 ay olacak şekilde yarım gün çalışma hakkına sahip olacaklardır. Bu sırada maaşların yarısı iş yeri tarafından ödenirken diğer yarısı da İş-Kur tarafından ailelere ödenecektir. Memur olarak çalışanlara ise kaçıncı çocukları olursa olsun 6 ay yarım gün çalışma hakkı tanınmış bulunmaktadır.

Miktarın Artırılması Mümkün Mü?

SGK çocuk parası alma şartları bilgisine göre belirtilen para miktarlarının, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından uygun görülmesi durumunda artırılabilmesi mümkün olabilmektedir. Bu artış bu haktan yararlanan tüm aileler için geçerli olabileceği gibi sadece ihtiyacı daha fazla olan aileler için de olabilmektedir.

Daha Fazla Çocuk İçin Doğum Parası Uygulaması

SGK çocuk parası alma yönergesinin elbette ki belli amaçları da bulunmaktadır. Her ne kadar ailelerin çoğu açlık sınırında bulunsa ve bu uygulama ailelerin maddi açıdan bir nebze de olsa rahatlamasını sağlasa da bu uygulamanın nüfus planlamasının bir parçası olduğu akıllardan çıkartılmamalıdır. Genç nüfus yetiştirme politikasının bir parçası olan bu uygulama ile ailelerin daha fazla çocuk yapmaya teşvik edilmesi durumu söz konusudur.

Okuyan Çocuklar İçin Yapılan Destekler

Devletin çocuklu ailelere sunmuş olduğu daha farklı maddi destek şekilleri de bulunmaktadır. Bu maddi destekler cocuk-parasigenellikle okuyan çocuklara sahip aileler için geçerli olabilmektedir. Bu miktarlar oldukça düşük rakamlar olup aslında ailelerin bütçesine herhangi bir şekilde katkısı bulunmamaktadır. Bu yardımlar, ilköğretime devam eden öğrencilere aylık 35 lira, ortaöğretime devam eden erkek öğrencilere aylık 45 lira, ortaöğretime devam eden kız öğrencilere aylık 45 lira olarak sıralanabilmektedir.

Ailelere

Devletin çalışan ve çocuklu aileler sunmuş olduğu diğer bir kolaylık ise bakıcı parası kolaylığı olmaktadır. Buna göre bebeği yaş olarak 24 ayın altında olan annelerin aylık 300 Euro bakıcı parası yardımı alabilmeleri söz konusu olacaktır. Bu uygulama Mart 2015 tarihinde başlatılmıştır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. fatime gezer dedi ki:

  15mayıstan önce doğanlar bebek deilmi.tc vatandaşı deilmi.sacma bi uygulama.yılbaşi deil aybaşi deil niye 15mayıs kardeşim.14mayısta doğmuşsa gariban suçu ne ???????

 2. Nesrin Özkaya dedi ki:

  10 Mayıs olsa bu seferde başka biri gelip neden 15 Nisan değil diyecek. Bu tip uygulamalarda belli bir tarih seçilmek zorunda.

 3. Anonim dedi ki:

  bun 300 yuro olan bakıcı parasında kımler fa
  ydalanab
  ılır
  acaba s
  gk calısan ozle sektordekı b
  ır
  bayan alabılırmı

 4. Anonim dedi ki:

  Doğum parasının SGKyla ne alakası var ? insanları yanlış yönlendirmeyin, 15 mayıs 2015 itibariyle doğan çocuklar için doğum yardımı parasını Aile ve Sosyal Politikalara bağlı merkezlere müracaat edilerek alınabilir

 5. Nesrin Özkaya dedi ki:

  Yazıyı okursanız zaten başvuruların Aile sosyal politika merkezlerinde yapılacağı belirtiliyor. SGK olarak başlık toplumdaki algıdan dolayı atılmış sanırım. Küçük bir araştırma yaparsanız internette yoğun olarak sgk algısı var. Başlıkta aile sosyal geçseydi bunu gören internet kullanıcısı bu hatalı diyerek diğer linklere yönelirdi. Yanlış bilinen başlık altında doğru bilgi verilmiş.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.