Kampanya ve İndirim Haberleri

Sigortadan hasarlı araba almak ve yaptırma süreci hakkında tecrübelerim

 • 21 Eylül 2019
Sigortadan hasarlı araba almak ve yaptırma süreci hakkında tecrübelerim

Merhaba arkadaşlar. Kampanyabul.org sahibi arkadaşım Nesrin’in ricası ile hasarlı araba almak ve yaptırma süreci hakkında tecrübelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Yaklaşık 10 yıldır bu işle profesyonel olarak uğraşıyorum. Merak ettiğiniz soruları aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz, vaktim oldukça cevaplayacağım.

Ağır Hasarlı araç nedir?

Arkadaşlar hasarlı araç sigorta şirketleri tarafından sahibine ödeme yapılarak Tramer dediğimiz bilgi sistemine kayıt düşülen araçtır. Bu hasar 1000 lirada olabilir, araç değerine göre 50.000 TL’de olabilir. Birçok araçta hasar kaydı bulunur, dikkat edilen husus ise ağır hasar kaydıdır. Bir aracın tamir masrafı sigorta şirketinin belirlediği rakamın üzerindeyse araç tamir ettirilmez ve araç sahibine kasko bedeline yakın ödeme yapılarak araç çekme belgeli olarak trafikten çekilir. Burada araç tamir ettirilme durumuda nadir olarak olabilir. Sigorta şirketi aracı trafikten çeker, ihale yoluyla aracı satışa çıkarır. İhalede satılan aracın satış fiyatı aracın sahibine teklif edilir. Örneğin araç ihalede 40.000 TL’ye satıldıysa sahibine aracı istersen bu rakama sen alabilirsin teklifi yapılır. Araç sahibi kabul ederse kasko bedeli ile bu rakam arasındaki farkı ödeme olarak alır ve araç kendisine kalır. Sonuç olarak araç yaptırılmadığı için ağır hasar kaydı olarak sigorta şirketinin cebinden çıkan rakam yazılır. Örneğin 100.000 TL’lik bir aracı ihalede 60.000’e satarsa arada kalan 40.000 TL hasar kaydı olarak tramere işlenir. Kabul etmezse ihalede araç satılır. İşte bu süreçte biz ihaleden araç nasıl alınır bakacağız.

İhale ile hasarlı araç nasıl alınır?

Sigorta şirketlerinin hasarlı araçları internet üzerindeki bilinen 3-4 hasarlı araç platformunda dijital olarak ihaleye çıkar. Bu firmalardan bazıları Autogong, Enka, pertci. Bunlardan Enka ve Autogong diğerlerine göre daha profesyonel. Bu sitelere üye olmanız gerekli. Üyelik için nakit teminat , senet, çek vs. gibi firmaya göre istekler ve yıllık üyelik ücretleri isteniyor.

 

Üye olduktan sonra günlük olarak araçlar ihaleye çıkar. Aracın detaylı fotoğrafları, ruhsat bilgileri, hasar nedeni, km gibi genel bilgiler verilir. Aracın bulunduğu servis iletişim bilgileri çok önemlidir. Buradan servis ile iletişime geçip hasarla ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Yetkili servislerin bazıları bu bilgiyi vermek istemez. Yetkili servislere gidip aracı görmek istiyorsanız zorluk çıkarabilirler.

Aracı tanıdık bilgi aldık. Bundan sonra yapmanız gereken sahibinden üzerinden muadil aracın hasarlı fiyatlarını ve sağlam fiyatlarını incelemek. Sizin hasarınıza yakın araç fiyatları ile yapılacak tamir masraflarını dikkate alarak teklif verebilirsiniz. Sitede aracın kasko bedeli yazar, bu bedelin yarısından fazla teklif verilmelidir. Eğer bu bedelin altında araç ihalede size kalırsa sigorta şirketi tarafından iptal edilir.

Teklif verdikten sonra araç ihale süresi bitince (Genelde hafta içi saat 16.00 ) birkaç saat içinde aracı kazanıp kazanmadığınız belli olur. Aracı kazanırsanız araç sahibi ile mutabakat sağlanırsa yani araç sahibi aracı kendi almazsa sizden ödeme istenir. Ödemeyi ihale sitesine EFT ile gönderirsiniz. Ödeme sonrası site görevlileri çekme belgesi düzenler. Çekme belgeli araç vermiş olduğunuz satış vekaleti yardımı ile sizin adınıza alınır. Bu işlemleri site çalışanları yapar. Siz üye olurken veya sonradan siteye vekalet verip adınıza araç alınmasını sağlarsınız. Satış işlemi bittikten sonra aracın bulunduğu servise teslim alacak kişinin bilgileri gönderilir. İstediğiniz bir kişinin bilgisini verebilirsiniz. İsterseniz çekici ile gidip kendiniz teslim alırsınız.

Teslim alma işlemi önemlidir. Teslim sırasında araç kontrol edilir, şase no ile araç doğrulanır. Fotoğraflar dışında görülen bir durum varsa hak iddia edemezsiniz. Teklif vermeden önce aracı inceleyip karar vermeliydiniz. Teslim sırasında sadece kriko, bijon anahtarı gibi araç aksesuarlarını kontrol edip eksik varsa bildirip tazmin ettirebilirsiniz.

Araç teslim alırken araç çalıştırılıp serviste herhangi bir olumsuz durum olmuşmu kontrol edilir. Araçta ciddi bir sorun varsa teslim alınmaz.

Hasarlı araç nasıl tamir edilir?

Sigortadan alınan araçların ağır hasar kaydı almasının nedeni büyük oranda hava yastıklarıdır. Bir araç önden hasar aldığında ortalama 2 hava yastığı açılır. Yetkili servislerde hava yastığının tanesi ortalama 2000 TL’dir. Asıl masraf yastıklar değil ön göğüstür. Yastık patlarken göğüsü yırtıp çıkar, yeni bir göğüs C sınıfı araç için 10.000 TL’den başlar.

Eğer hasarlı araç alıyorsanız göğüsü tamir ettirmek zorundasınız. Direksiyon yastığı tamiri kolaydır, direksiyon göbeği çıkması alınır. Kaporta aksamı, gerekli parçalar tamirciniz tarafından tespit edilmelidir. Bu parçaları sıfır alırsanız zaten ödediğiniz para kadar parça ücreti ödersiniz. Çıkmacılar gezilip parçalar orijinal çıkma bulunmalı. En önemli kısım burasıdır, küçük şehirlerde parça problemi yaşarsınız. Yeni parçalar kullanırım düşünceniz varsa bu işe girmeyin!

Hasarlı araç tamirin diğer önemli husus tamircileriniz. Özellikle kaporta ve boyacı çok önemli. Sizi tamir sürecinde yıpratmayacak işini iyi yapan ustalar lazım. Aynı zamanda elektronik işinden anlayan hava yastıkçı ustanız olmalı.

Hasarlı çekme belgeli araç trafiğe nasıl çıkarılır?

Aracınızı yaptırdığınızda ilk kontrol etmeniz gereken yerler kemelerdir. Kazada patlayan kemerler tamir edilip gergileri çalışır hale getirilmelidir. Hava yastıkları muayenede kontrol edilmez. TUV muayenesinde normal bir araç nasıl olması gerekiyorsa aracınız bu durumda olmalı. Kaza ile ilgili herhangi bir kontrol yapılmaz. Sizin tamir ettirdiğiniz kaporta parçalarına, estetik kusurlara bakılmaz.

TUVTURK istasyonlarından araç randevu muayenesi alınır. Randevu alırken genel muayene, tadilat vs. herhangi birini seçebilirsiniz farketmez. İstasyona gittiğinizde aracın çekme belgeli yazan ruhsatı ile gidilir. Araç ruhsatı satış sonrası size yedek anahtarla postayla ulaştırılır. Aracın çekme belgeli olduğu trafiğe çıkış için muayenesi yapılacağı belirtilir. Normal muayene ücreti ödersiniz, egzost muayenesi yapılır işiniz biter. Son olarak notere giderek plakanızı çıkartabilir veya başkasına aracı devredebilirsiniz. Noter sizden aracın sigortasını yaptırmanızı ister. Plaka basım fişini teslim eder. Şöförler odasından plakanızı teslim alıp araca takıp binebilirsiniz.

Hasarlı araç alımında genel masraflar

İhale sitesine noter satış ücreti ve komisyon ödersiniz. Bu rakam 1000 TL civarındadır.

Aracın bulunduğu servise otopark ücreti ödersiniz. Günlüğü ortalama 25 TL’dir. Genelde 15-30 gün araçlar bekler.

Çekici için her 100km’de ortalama 200 TL öderseniz.

Muayene için 450 TL.

Yani bir aracın tamir masrafı hariç 3000 TL civarı masrafı olur.

Sıkça sorulan sorular (güncellenekcektir)

1.Hasarlı araç alımında riskler nelerdir?

En büyük risk aracın tamir masrafını kestiremektir. Bazen yapılan masraflar aracın hazır yapılmış hasarlı fiyatına gelir. Bu bakımdan almadan parça fiyatları iyi kestirilmelidir. En kötü düşünülmelidir. Basit bir parçanın çıkması bile komple kapının çıkma fiyatına gelmektedir.

Satış esnasında risk bulunmamaktadır. Parayı nasıl göndereceğim diye düşünmeyin, autogong veya Enka büyük şirketler. Eğer siteniz güvenliyse sorun olmaz.

Aracı teslim aldığınız yer çok önemli. Nadirde olsa küçük işletmelerde parça değişimi yapılabiliyor. Yetkili servisteki araçlarda sorun yaşamazsınız.

2. Teklif verdiğim araç bana kaldı ama almak istemiyorum ne olacak?

Araç size kaldıysa ve ödeme yapmazsanız araç en yüksek teklif veren 2. üyeye verilir. 2. üye ile aranızdaki fiyat farkı vermiş olduğunuz teminattan düşülerek sizden kesilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. F.K dedi ki:

  Güzel paylaşım olmuş, emeğinize sağlık.

 2. Vizitor's dedi ki:

  Bu konuyu çok merak ediyordum, Çok güzel anlatmışsınız, elinize emeğinize sağlık, teşekkürler.

 3. M.Ali dedi ki:

  Demekki kolay değilmiş araç almak, yaptırmak, satmak….

 4. Anonim dedi ki:

  çok güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş. emeğinize sağlık.

 5. Anonim dedi ki:

  Teşekkürler, güzel paylaşım

BİR YORUM YAZ