Yurt dışı sitelerden telefon tablet satın almak yasal mı?

  • 22 Ekim 2015
Yurt dışı sitelerden telefon tablet satın almak yasal mı?

 Ülkemizde uygulanan vergi sistemleri neticesinde oldukça pahalıya gelen telefon ve tablet ücretleri kullanıcıları yurt dışından sipariş konusuna yöneltiyor. Özellikle Iphone başta olmak üzere birçok telefon ve tablet üreticilerinin yurt dışındaki satış fiyatları ülkemize oranla oldukça cazip. Hal böyle olunca da birçok insan yurt dışından telefon ve tablet siparişi veriyor. Fakat yurt dışından telefon veya tablet sipariş ederken dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar var.

Öncelikli olarak sadece yurt dışından iki yılda bir telefon getirtebilirsiniz. Aksi bir durumda telefonunuzu IMEI kaydı yapılmaz. Başka bir durum olan kayıt süresi ise şu şekilde olmaktadır. Yurt dışından getirdiğiniz telefonlarınızı 1 ay içerisinde ilgili abone merkezine giderek kayıt ettirmelisiniz. Aksi bir durumda bu kayıt süresi sona ermiş olur ve getirdiğiniz telefonun IMEI kaydı yapılamaz. 15 Haziran 2012 de çıkan yönetmeliğe göre yurt dışından getirilen telefonların IMEI kaydı yapılabilmesi için cihaz sahiplerinin 100 TL’lik bir harç ücreti ödemesi gerekmektedir.

Telefon kaydı yaptırılmadan önce maliye bakanlığının belirlediği bankalara giderek 100 TL lik harç ücretinin yatırılması gerekmektedir. BTK’nın web sayfasına girilecek ve IMEI kayıt başvurusu yapılacak. Daha sonra talep edilen bilgiler sisteme girilecek ve kayıt işlemi tamamlanacak. BTK’nın mobil kayıt cihaz sistemi üzerinden telefon kaydı yapıldıktan sonra 2 yıl içerisinde yurt dışından başka bir cihaz kaydı yapılıp yapılmadığı ve cihaz geliş tarihinden itibaren 1 aylık sürenin geçip geçmediğinin kontrolleri yapılmaktadır. IMEI kayıtlı olmayan cihazlar hiç bir şekilde operatör hizmetlerinden faydalanamaz. Yani 15 Haziran 2012 de çıkan kanuna göre artık yurt dışından telefon veya 3g bağlantılı tablet getirecek olanlar 100 TL’lik bir harç ücreti ödemesi durumunda getirdikleri cihazları kullanabilmektedirler.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.