Yurt Dışından Sipariş Edilen Ürünlerin Kargo Takipleri Nasıl Yapılır?

  • 22 Ekim 2015
Yurt Dışından Sipariş Edilen Ürünlerin Kargo Takipleri Nasıl Yapılır?

İnsanlığın en büyük temel ihtiyaçlardan biride alışveriştir. Alışveriş sisteminin internet ortamına e-ticaret olarak girmesinden sonra birçok insan e-ticaret sitelerine yönelmiş durumda. Ülkemizdeki ekonomik düzensizlik sebebiyle birçok insan yurtdışında uluslararası hizmet veren e-ticaret sitelerini tercih etmektedir.

Bunlardan en çok bilinen ve güvenilir olanları E-bay, Alibaba, Ali Express ve amazondur. Bunlar arasında ilk kurulmuş olan Amazon’dur. Bunlar arasında ilk kurulmuş olan Amazon e-ticaret akımının gelişmesindeki kilit sitedir. Fakat bu sitelerden yapılacak olan alışverişlerde birçok sorun yaşanmaktadır. Alınan ürünler yurtdışından sipariş edildikleri için gümrükte vergi ödemeyle karşı karşıya gelinmektedir.

Ayrıca kargo ile taşıma gerçekleşirken birçok tehlike ile ürünler karşılaşıyor. Bu büyük siteler böyle durumlarda kesinlikle müşterilerinin paraları geri ödüyorlar. Ayrıca kargo esnasında kargo takip numaraları ile ürünlerinin nerede olduklarını takip edebiliyorlar. Bu online alışveriş sitelerinden sipariş ettiğiniz ürünlerin kargo takip numaraları sizlere verilmektedir. ” Tracking Number” diye adlandırılan bu kargo takip numaralarını bazı firmalar ücretli verirken bazıları da ücretsiz veriyor.

Örneğin bir online alışveriş sitesinde 30 dolar ve üzeri yapılan alışverişlerde ücretsiz kargo takip imkanı verilirken 30 doların altında yapılan alışverişlerde kargo takibi için yaklaşık olarak 2 dolar ekstra ücret almaktadır. Siparişinizi verdikten yaklaşık olarak 2 ila 3 gün içerisinde sisteme kargo takibi düşmektedir. Firmanın size verdiği bu kargo takip numarası ile siparişini verdiğiniz ürünün şuan nerede olduğunu görebilirsiniz. Siparişinizi verdikten soran siparişlerim kısmına gelerek siparişinizin kargoya ne zaman verileceğini görebilirsiniz. Daha sonra Tracking Number kısmına geldiğinizde kargo numarasını alıp bu kodu PTT’nin sitesinden veya www.17track.net e girerek kargonuzu takip edebilirsiniz.

Yurtdışı siparişler kaç günde gelir?

Yurtdışından aldığınız ürünlerin büyük bölümü Çin ve Hong Kong’dan gelmektedir. Büyük satıcılar aldığınız ürünleri en geç 2 çalışma gününde kargoya teslim eder. Teslim edilen günden 3-7 gün sonra kargo ülkesinden yola çıkar. Türkiye’ye gelmesi sipariş tarihinden itibaren 7-12 günü bulabilir.Türkiye’ye geldikten sonra asıl macera başlar. Gümrükte 7-15 gün kalabilir. Yılbaşı, bayram tatili gibi yoğun dönemlerde gümrükte uzun süre bekleyebilir. Gümrükten çıktıktan sonra şehrinize gelir ve 2-3 gün içerisinde size teslim edilir. Bir ürünün ortalama teslimat süresi 20 gündür. Siparişiniz bazen 15 günde gelir, bazen 30 günde gelir. Türkiye’ye geliş süresi pek şaşmaz genelde 10 günde Türk gümrüğüne girer.

Yurtdışı ürün alımlarında kesinlikle Takip numarası alın!

Çoğu satıcı artık takip numarası hizmeti veriyor ama olurda takip numarası vermeyen bir satıcıya denk gelirseniz pahalı ürünlerde 2 doları verip kesinlikle takip no alın. Ürünü takip etmek ziyade ürünün sigortası bu takip numarasıdır. Türkiye’de takip no olmayan kargoların büyük bölümü kaybolmaktadır . Posta teşkilatı kargo takipli ürünleri imza karşılığı teslim etmek zorundadır. Takip no olmayan paketler için hak talep edemezsiniz. Satıcılardan ürün almadan önce tracking code hakkında bilgi verilmişmi bakın. Bilgi yoksa mesajla durumu öğrenin. 2-3 dolarlık ürünler için gerekli değil ama 10 dolar üzeri paketler için kesinlikle kod alın.

PTT yurtdışı gönderi takibi için : www1.ptt.gov.tr/tr/interaktif/kayitliposta_yeniweb221214.php

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.