Elektrik kaçak bedeli iade işlemleri nasıl yapılacak?

  • 24 Aralık 2014
Elektrik kaçak bedeli iade işlemleri nasıl yapılacak?

Yargıtay elektrik şirketlerinin 10 yıldır aldığı kayıp-kaçak bedelinin yasal olmadığına karar verdi. Bu durum sonucu 10 yıldır ödediğiniz yaklaşık 1800 TL bedeli geri almanızın önü hukuken açıldı. Peki bu bedelin iade için yapılacak işlemler neler kısaca özetlemek istedik.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun, elektrik dağıtım şirketlerinin abonelerden aldığı kayıp-kaçak parasının iadesiyle ilgili verdiği karar (2014-7-11884 esas ve 2014-1045 sayılı karar) dağıtım sektörünü derinden etkileyecek. Enerji yönetimi kaynaklarının verdiği bilgiye göre, karar bütün elektrik aboneleri için emsal teşkil ediyor.

Abonelerin, kayıp-kaçak parasını alabilmek için Yargıtay’ın son kararını emsal gösterip dağıtım şirketi aleyhine dava açmaları gerekiyor.

Davada aboneler, hem halen tahsil edilen kayıp-kaçak bedeli için tedbir isteyecek hem de geçmiş 10 yıllık bedelin iadesini talep edecek.Abonelerin faturaları 2 bin lira altı ise Tüketici Hakem Heyeti’ne (fatura tutarına göre), 2 bin lira üstü için ise mahkemeye başvurmaları gerekiyor.

İlk olarak elektrik dağıtım şirketine dilekçe ile başvurarak sizde alınan kayıp-kaçak bedelinin tespit edilmesini ve tarafınıza bildirilmesini isteyin. En büyük zorluk burada çıkacak zira şirket bu parayı ödememek için elinden geleni yapacaktır. Dilekçe için mutlak evrak kayıt numarası alın ve dilekçenin alındığına dair imzalı tarihli belge isteyin.

Bedelin size bildirilmesi sonucunda tutara göre gerekli kuruma başvurunuzu yapabilirsiniz. Tüketici hakem heyetine verilecek örnek bir dilekçe tarafımızca hazırlanacaktır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Anonim dedi ki:

    teşekkürler

  2. admin dedi ki:

    Rica ederiz, lütfen bu konunun daha çok insan tarafından duyurulması için facebook, twitter gibi platformlarda paylaşalım. Soyguna artık dur demenin zamanı.

  3. Anonim dedi ki:

    Dilekçe nizi bekliyoruz

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.