Kampanyalar, Çekilişler, İndirimler, Fırsatları Buradan takip edebilirsiniz

  • 21 Ocak 2016
Kampanyalar, Çekilişler, İndirimler, Fırsatları Buradan takip edebilirsiniz

Finansal anlamda desteği sağlamak, bütçeyi kontrol altında tutmak ve halk arasındaki tabiriyle “ ay sonunu getirebilmek “ adına neredeyse tüm vatandaşlar bankalar ile içli dışlı olmuş, sürekli olarak bir kredi kartı furyası ile baş başa kalmış durumdadırlar.

Gerek ekonomik gerekse siyasi sebeplerden ötürü ülke ve millet olarak sürekli dalgalı seyirde devam eden finansal çizgimiz, bir de yanlış kullanımlar ve bilgisizce yapılan hareketlerden ötürü zora girdiğinden işler içinden çıkılamayacak noktalara taşınmış oldu. Dolayısıyla sürekli olarak dikey yönde seyreden ekonomi, kredi kartı kullanımı ile baş başa bırakılmış vatandaşların % 65 ine varan bir kısmı kredi kartı kullanır hale gelmiştir. Düzenli olarak ödemeler yapılmayan, borcuna sürekli bankalar nezdinde faizler yansıtılan ve bütün ticari ve bireysel faaliyet puanlarına lanse edilen bu durum aslında millet ve ülke olarak ne kadar bilinçsiz olduğumuza verilen bir puanlama olmakla beraber farkında olmadığımız bir sürecinde başlangıcıdır. Geçtiğimiz günlerde bahsi geçen problemleri düzenlemek ve ekonomiksel anlamda süreci kolaylaştırabilmek adına kredi kartı kampanyaları nötrlenmeye çalışılmış, vatandaşın ceplerini ve bir nebzede olsa üretilen çeşitli teşviklerle yüzlerini gülümsetmeyi başarabilmişlerdir.

Kampanya içerikleri ve hazırlanışı itibariyle diğerlerinden farklı olan bankalar başarıyı yakalayabilmişken diğerleri şu dönemde hazırladıkları kötü kampanyalar ile gerilemişler hatta kullanıcı dahi kaybetmişlerdir. Buradan hareketle bahsi geçen kampanyaların vatandaşlara kazandırdıkları ertelemeli taksitler, 6 ay ödemesiz satın alımlar ve düşük vade farkları gibi olanaklar olurken kampanyaların kısa bir süre için geçerli olması tepkileri toplamış, sürenin uzatılması ve genişletilmesi kapsamında bir çok kullanıcı bankalara akın etmiştir. Kullanıcıların isteklerine biraz da sektörün hizmet anlayışı ve içinde bulunduğumuz ekonomik durum itibarıyla kayıtsız kalamayan bankalar kampanyaları uzatmış, yelpaze olarak da genişletmişlerdir. Banka kampanyalarının arasından öne çıkan kampanyalardan ikisi maximum kampanyaları ve bonus kampanyaları olurken, en yüksek katılımı sağlayabilen kampanya maximum kampanyaları oldu.

Bankacılık tarihinde önemli adımlar olarak adlandırılan, aslında basit bir finanse sistemine dayanan ve tamamen ülke ekonomisine katkıda bulunabilmek amacıyla yapılan bu kampanyalara tepki gösterenler olsa da, bir çok kullanıcı bu imkandan yararlanmış oldu. Kampanyaların devamlı olarak sürdürülebilmesi mümkün değil elbette ancak, ekonomiye bir nebze de olsa katkısından bahsetmek mümkündür.

Finansal anlamda dengeyi, gelir-gider özetinde dikey açıyı yakalayabilmek adına güzel bir fırsat olarak değerlendirilen bu süreç finans haberlerinin ana konusu olmuş, dolayısıyla birçok ticari faaliyetin de gelişimine olanak sağlamıştır. Sektörel anlamda bir kolun desteklenmesi viral olarak diğer kolların desteklenmesine olanak sağlayabiliyor, dolayısıyla neredeyse tüm kollara bu kampanyalar ile destek sağlanmış olurken sektörün nabzı hızlandırılmış oluyor. Geçtiğimiz yıllarda bankalar tarafından borçların faizlerinin silinmesi, taksitlerin ertelenmesi ile gündeme gelmiş olan banka-ekonomi ve tüketici ilişkileri üzerine yöntemler şimdilerde tekrar ve en başarılı haliyle uygulanmış olmakla beraber, etkisel veya tepkisel anlamda yankıları en büyük kampanyalar olarak da kendilerine yer bulabilmişlerdir. Bonus kampanyaları vemaximum kampanyalarına oranla ikinci planda kalmasına rağmen bahsi geçen optimum faydayı yine sağlayabilmiştir. Ancak katılımcı sayısı ile birinci sırada yer alan maximum kampanyaları sektörel anlamda optimum fayda ve tepkimeyi gerçekleştirebilen isim olarak anılmaktadır. Dolayısıyla bu durumun kredi kartı kullanım oranları, taksitli alış-veriş oranları ve kredi çekim miktarlarına olumlu etkiler ile yansıyacağını düşünmek mümkünken kişilerin bu kazançlarından aslında doğru orantılı anlamda bankaların da kazanç sağlayacağını unutmamak gerekir. Kullanıcıya yansıtılmış fayda ve imaj, markaya olan güvene ve istikrarlı kullanıma sebep olurken bankalar nezdinde bir çok kullanıcının da katılmasına neden olmuştur. Özellikle bu kredi kartı kampanyaları ile dijital medya ve sosyal medya ortamlarında yapılan çalışmalar büyük yankı uyandırdığından dolayı bahsi geçen bankaları tercih eden müşteri ve kullanıcı sayısı artırılmış, dolaylı yoldan da ülke ekonomisine faydalı birer çalışma gerçekleştirilmiş oldu. Buradan hareketle bankaların yapmış olduğu kredi kartı kampanyaları temelinde vatandaşa ve ekonomiyi rutine döndürebilmek adına olurken, uzun vadede ve aslında viral anlamda bankalar nezdinde fayda sağlayıcı bir pazar çalışması olmuş ve doğrudan doğruya bankalara karlılık sağlamıştır. Buradan elde edilen karlılık tüm sektörlere ışık tutabilecek en azından birkaç ayda olsa rahat ettirecek “ ay sonunu getirebilmek “ kavramına paralel olarak düşünülebilecek bir olgu olarak da karşımıza çıkmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Anonim dedi ki:

    Ne anlatmak istediniz? Bu kadar anlamsız bir makale okumamıştım bu güne kadar. İkinci paragrafı aynen son paragrafta kullanmanın maksadı neydi.

BİR YORUM YAZ