Kredi kartı aidatı nasıl iptal edilip geri alınır?

 • 28 Temmuz 2015
Kredi kartı aidatı nasıl iptal edilip geri alınır?

Merhaba değerli takipciler. Kredi kartı sahibi birçok kişinin en büyük problemi yıllık alınan kart aidatlarıdır. Çeşitli yargı kararlarına rağmen birçok banka halen müşterilerinden aidat alıyor. Eskiden bankalar her şekilde bu ücreti tahsil ediyordu ama son yıllarda birçok banka çeşitli tekliflerle aidatları iade ediyor.

Yapı Kredi, İş bankası, Finansbank, Halkbank gibi bankalar kart aidatları için geri ödeme isteğinde iade işlemini çeşitli şartlara bağlıyor. Yapı Kredi klasik world kart için herhangi bir şart koşmuyor. Burada birçok müşteriye telefonla iade talebi istemek düşüyor. Siz istemezseniz aidat iptal edilmiyor. Bankanızın müşteri hizmetlerini arayıp kart ücretinin iadesini istiyorum şeklinde istekte bulunmanız gerekiyor. Müşteri temsilcisi size düşük miktarda aylık harcama sözü teklifinde bulunabiliyor. Bu harcama sözü aylık harcama ortalamanızla eşdeğer. Bu teklifi istemezseniz 30-70 TL aralığında puan yükleme teklifinde bulunuyor.

Denizbank-Garanti kart aidat iptali sorunu

Denizbank ve Garanti bankası gibi bazı bankalarsa kart aidatı için müşterilerine direniyor. Herhangi bir teklif sunmayan bankalar kartı kullanıyorsanız bunu ödemek zorundasınız şeklinde açıklama yapacak. Bu durumda öncelikle diğer bankalarda kullandığınız kartlar için herhangi bir aidat ödemediğinizi belirtin. Sonrasında aidat alınmaya devam edilecekse kartınızın kullanıma kapatılmasını istediğinizi belirterek rest çekin. Büyük ihtimalle bu istek sonrası aidatınız iptal edilecek ve iade edilecektir. Bu isteği iletmekte çekinmeyin, küçük bir ihtimal dahi olsa iptal için son olarak sizden xxx numaralı kartınızın iptal etmek istiyorsunuz onaylıyor musunuz? şeklinde teyit alınması zorunludur. Bu şekilde soru sorulana kadar direnin, sorulursa hayır diyerek telefonu kapatabilir ya da evet diyerek yeni bir süreci başlatabilirsiniz. Bu süreçte birkaç gün içinde banka siz tekrar arayıp kartınızın iptal sebebini öğrenmek isteyecektir. Son görüşmede aidatı gerekçe gösterip pazarlık yapabilirsiniz. Son süreci kartını az kullanan, kart ihtiyacı az olan müşterilere tavsiye ediyoruz. Kartınız iptal edilirse tüm borcunuzu o ay ödemeniz gerekecektir.

Kart aidatı iptali için bankanıza herhangi bir dilekçe vermenize gerek yoktur, dilekçe ile pazarlık yapma şansınız kalmaz. Bankanız aidat alma konusunda ısrarcıysa Tüketici Hakem heyetine başvurabilirsiniz. Yasal süreçte maalesef bankalar aidatı iptal edip kartınızı kapatabiliyor. Bu durumda tüm taksitli borcunuzu o ay ödemek zorunda kalabilirsiniz. Yasal sürece başvurmadan önce kesinlikle yukarıda anlatılan işlemleri yapın.

Kart aidatınızı geçmiş yıllara dönük alacağını iddia eden hiçbir mesajı dikkate almayınız.

Konu hakkında merak ettiğiniz hususları yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. ibrahim teksöz dedi ki:

  DenizBank ‘tan bir ay önce kiler bonus aldım. daha kilere uğramadım. 72 tl ilk yıl ücreti diye bi ceza ile karşılaştım. 4440801 i aradım ve itiraz ettim. geri dönüş yapacaklar ama artık şüphelenir oldum sanki bi yetkilisi bana kafayı taktığından bu kadar sık problem çıkarıyor !

 2. Nesrin Özkaya dedi ki:

  İbrahim bey kimse size kafayı taktığı için uğraştırmaz. Banka itirazınız alındı diye sizi bekletip ücreti ödeme konusunda tabiri caizse sizi yıldırmak istiyor. Kart aidatı için bankayı arayıp aidatı iptal etmezseniz kartımı kapatın şeklinde konuşun. Emin olun müşteri temsilcisi alttan girip üstten çıkacaktır. Banka karşısında tek kozunuz müşteri kaybetmeme politikasıdır. Bunu kullanmadan istediğinizi elde etmeniz zor.

 3. ali onur koçarslan dedi ki:

  direk olarak bankalar birliği hakem heyetine basvuruda bulun 3 ay içinde seve seve olmasada s.s. iptal edip ücret iadesi yapılıyor. yapı.kredi -teb -denizbnk- en cok zorlayıcı olanlardı ama nafile hepsi iade etti garanti ve işbank bi telefonda iptal ediyor telefon ile cozemediğim her işlemi bankalar birliği ile çözdüm emin olun müsteri her zaman haklı cıkıyor.

 4. Nesrin Özkaya dedi ki:

  Ali bey çok iyi yapmışsınız, tüketiciden aldıkları faiz yetmiyormuş gibi bir de aidat adı altında sömürülüyoruz. Hakem heyeti başvurularında bazı bankalar iade sonrası kartı kapatıp kalan tüm borcun ödenmesini talep ediyor bu konuda dikkat etmek lazım. Telefon yolu denendikten sonra hakem heyetine başvuru yapılmasında fayda var.

 5. Anonim dedi ki:

  taksitli işlem olup kart kapatılırsa o ay hepsini ödemek zorunda değilsiniz,kapalı kartada borç ödemesi yapılabilir.Siz bu bilgiyi neye dayanarak veriyorsunuz?

 6. Nesrin Özkaya dedi ki:

  Efendim kartınızı kapatıp banka ile ilişiğinizi kestiğinizde tüm borcun ödenmesi talep ediliyor. Bu durum birçok bankada bu şekilde. Bazı bankalar müşteri kaydını silmeyerek taksitleri ödemenize izin veriyor. Bu bilgi tiketicilerin burada yaptıkları yorumlara dayanıyor. Kart iptali öncesi müşteri temsilcisi bu uyarıyı yapıyor.

 7. ÖZCAN TAÇ dedi ki:

  ARKADASLAR 3 AY ÖNCE DENİZBANK KREDİ KARTINI ALDIM 3 AY SONUNDA 72 TL AİDAT YANSITTILAR KARTIMA 3-4 DEFA İTİRAZ ETMEME RAGMEN GERİ İADE ETMEDİLER.EN SON KAPATMA TEKLİFİNDE BULUNDUM BUNDA HİÇ ÇEKİNMEDEN ONAYLIYORMUSUNUZ DİYE SORDU MÜŞT.TEMS. VAZGEÇTİM DEMEK ZORUNDA KALDIM YOKSA KAPATACAKTI KARTI GÖZE ALAMADIM.BU KONUDA DENİZBAN ÇOK ISRARCI NE YAPABİİİM GERİ ALMAK İÇİN AİDATI YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

 8. Nesrin Özkaya dedi ki:

  Özcan bey size Tüketici Hakem heyeti yolu görünmüş. Telefonla bir kez daha iptal deneyin olmazsa heyete başvurup paranızı iade alabilirsiniz.

 9. ali onur koçarslan dedi ki:

  ÖZCAN BEY TELEFONLA KAPATMA İŞLEMİ GECERSİZ SİZİN ÇİN HEMEN BANKA SAYFASINDAN SİKAYET BOLUMUNDEN DURUMU YAZIN İPTALİ İSTEYİN YUKSEK ORANDA RED CVBI VERİLECEK VERİLEN RED CEVABI İLE AİDAT YANSIYN EXTREYİ BANKALAR BİRLİĞİNE E-MAİL İLE GONDERİN ONLAR GEREĞİNİ YAPIP 3 AY İÇİNDE İPTAL ETİRİRLER

 10. ÖZCAN TAÇ dedi ki:

  NESRİN HANIM TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ KART AİDAT BAŞVURULAINI ALMIYORLAR. ÇÜNKÜ BANKALARIN MAHKEME KARARLARI VAR.BU YÜZDEN YÜZDE YÜZ KAYBELİYOR. BU YUZDEN HAKEM HEYETLERİ BAŞVURULARI ALMIYOR

 11. ÖZCAN TAÇ dedi ki:

  ALİ ONUR BEY BANKALAR BİRLİĞİ E-MAİL BİLİYORMUSUNUZ

 12. ÖZCAN TAÇ dedi ki:

  tüketici hakem heyetleri kart aidat başvurularını almıyorlar, çünkü bankaların mahkeme kararları var ellerinde bu yüzden bütün başvular kaybediliyor.

 13. TEKİN YANIK dedi ki:

  Denizbank kredi kart aidatı iptalinden yanayım
  yıllık aidatı olmasın

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.