Bim Volta elektrikli bisiklet incelemesi ve kullanıcı yorumları

  • 16 Haziran 2018
Bim Volta elektrikli bisiklet incelemesi ve kullanıcı yorumları

Bim marketlerde ilginç bir ürün satışa sunuluyor. Bimde 29 Haziran 2018 tarihi itibariyle Volta marka elektrikli bisiklet 1499 TL fiyatla satılacak. Ürün incelemesini ve kullanıcı yorumlarını yazımızda bulabilirsiniz. Bisikleti satın aldıktan sonra deneyimlerinizi yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Değerli dostum bisiklet uzmanı İsmail Yalçın’ın Volta hakkında incelemesini aşağıda bulabilirsiniz.

Elektrikli bisikletin Sony’si Volta

Son yıllarda elektrikli bisikletler özellikle sahil kasabaları ve küçük şehirlerde oldukça yaygınlaştı. Benzin fiyatının 6.30 TL olduğu günümüzde en küçük benzinli motorlu bisiklet bile kilometrede 15-20 kuruş harcıyor. Sesli çalışması, bakım masrafları, yağ katkıları vs. gibi olumsuzlukları bulunan benzinli modeller yerine evdeki prizden şarj edebileceğiniz elektrikli bisikletlere neredeyse bedava biniyorsunuz. Bimde satılacak model 25 kuruşluk elektrikle 50km’ye yakın menzil sunuyor.

Ülkemizde elektrikli bisiklet denilince akla gelen ilk markalardan Volta kalite, servis ve yedek parçada elektrikli bisikletin Sony’si olarak biliniyor. Küçük modellerden büyük modellere kadar Volta marka bisiklet ve motosikletlerle mevcut. Volta yetkili servisleri tüm şehirlerde mevcut. Bisikletten daha önemli husus bu. En küçük sorunda servis olmayan bir yerde bisikletinizi kullanamayabilirsiniz. Volta marka modellerde yedek parça fiyatları da diğer Çin menşeili modellerden daha uygun. Volta modellerinde malzeme kaliteside sınıfının en iyilerinden.

Volta VSC 250W bimden alınır mı?

Bim marketlerde 1500 TL’ye satılacak Volta VSC 250W elektrikli bisikletin bayi satış fiyatı 2350 TL. Kampanyalarla 2000 TL civarında alabiliyorsunuz. Bu bakımdan bimin verdiği 1500 TL fiyat çok iyi. Peki bu fiyata bu ürün alınır mı? Bu sorunun cevabı sizin kullanım amacınız. Elektrikli bisikletlerde en önemli husus güç. 215W güçteki bir model giriş seviyesi ve en basit ihtiyaçlar için kullanılmak üzere tasarlanıyor. Voltada 4 adet 12V 14ah kapasiteli akü bulunuyor. Seri bağlanan akülerle 48V gerilimle çalışan motorumuz 215W gücünde. Bisikletin menzili teknik özelliklerde 45km olarak belirtilmiş. Gerçekçi düz yol kullanımında tek kişi ortalama 30km kullanabiliyorsunuz. Bu menzil şehir içi gayet kabul edilebilir ama bu modelde en büyük sıkıntı güç.

215W gücündeki motor düz yolda 75kg bir yetişkin için oldukça yeterli ama dik yokuşlarda ve iki kişilik kullanımlarda sorun yaşatıyor. Kiloluysanız ve kullanacağınız bölge dik yokuşlara sahipse bu model yerine daha güçlü modellere bakın. Kullanacağınız güzergah 10km üzerindeyse daha rahat seleye sahip modellere bakın zira Volta’daki sele bir süre sonra rahatsız edebilir.

Volta VSC 250W modeli 25km maksimum sürate sahip. Aslında bisiklet 55-60km hıza kadar çıkabiliyor ama yasa gereği ehliyetsiz-ruhsatsız kullanımlarda maksimum sürat 25km olarak sınırlandırılıyor. İstenirse hız sınırı kaldırılabilir. Bunun nasıl yapıldığını merak eden olursa yorum bölümünde cevaplarım.

Bisikletin çıplak ağırlığı 55kg ve aslında sınıfı için yüksek. Bu ağırlık malzeme kalitesinin göstergesi diyebilirim. Şasi ve bağlantılar oldukça sağlam. Süspansiyonlar sert, kampana frenler ortalama düzeyde. Düz yolda sorun yaşamazsınız. Bisiklet yanında gelen 250W gücündeki şarj aleti ile bisikleti sıfırdan itibaren 6-7 saatte tam şarj edebilirsiniz. Aküler sıfıra inmeden şarja takarsanız aküler için daha sağlıklı olur. Bu tip bisikletlerde akünün kullanım ömrü minimum 2 yıl, maksimum 4 yıldır. Bu süre kullanıma göre değişir. Bisiklete ne kadar fazla yüklenirseniz aküler o oranda ömrünü yer.

Bisikleti özetlemek gerekirse; uygun fiyata kaliteli bir giriş seviyesi elektrikli bisiklet diyebilirim. 90kg’a kadar bir yetişkini düz yol ve hafif rampalı bir yerde bedavaya ve sessiz biçimde taşıyacak yapıda bir bisiklet arıyorsanız isteklerinizi karşılar. Eşinizle gezmek için kullanamazsınız, uzun menzilde rahatsız eder, %20 üzeri eğimdeki yokuşlarda sorun yaşarsınız.

Ürün hakkında sorularınıza bu yazıda elimden geldiğince cevaplayacağım. Mutlu sürüşler dilerim.

İsmail Yalçın/ Ankara

Abonelik
Bildir

192 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Mehmet
5 yıl önce

Merhaba. Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Bu ürünü almak istiyorum ama 25 km hız az gibi. Bunu arttırmak için limitör iptali gerekiyor diye biliyorum. Peki bu araçta limitör nerede ve iptal edersek ne kadar hız yapabilir?

İsmail Yalçın
5 yıl önce

Rica ederim her türlü sorunuzu yanıtlamaya hazırım. Bagajın altındaki kapağı açıp, tekli beyaz kablo bağlantıyı sökün son hız 25 kilomtreden 35 kilometreye çıkar.

Merve dogan
5 yıl önce

Hız sınırı nasıl arttırılıyor?

Soner
5 yıl önce

Merhaba bende motor almak istiyorum ama hem ehliyet yok elektrikli motorda ehliyet şartlı? birde ben ortalama 40 km yol yapılan günde hangisini tercih edersiniz teşekkürler.

Mert
5 yıl önce

%60 egimli yokusta 85 kilo yum yokusu sorunsuz cikabilir miyim,?cevap icin simdiden tesekkurler

İsmail Yalçın
5 yıl önce

Mert, %60 eğim çok yüksek bir değer, otomobil bile çıkamaz. %15 eğime kadar sorun yaşamazsınız. Sürekli aynı yokuşu kullanacaksanız tavsiye etmem.

Soner bey bu bisiklet için ehliyet gerekmez. Günlük 40 km için daha büyük modellere bakın kesinlikle.

Çağın
5 yıl önce

Akü söküp evde şarj edilebilir mi?

Anonim
5 yıl önce

%60 eğim ne demek biliyor musun gerçekten ?

מורה למתמטיקה
5 yıl önce

%60 eğimi salladı bence

Eser
5 yıl önce

Bagaj nerde.ve göstergesi var mı.

192
0
Düşünceleriniz insanlara yardımcı olacak, lütfen yorum yapın.x