Kampanya ve İndirim Haberleri

Volkswagen ve doğuş grubu Türkiye politikası hakkında

  • 26 Mayıs 2012
Volkswagen ve doğuş grubu Türkiye politikası hakkında

Son yıllarda Doğuş grubu ve Volkswagen hakkında birkaç kelam etmek istiyordum fakat fırsat bulamıyordum bu yazı vesilesiyle birkaç noktada kişisel görüşümü sizlerle paylaşmak isterim.

Bildiğiniz gibi ülkemizde Volkswagen grubu otomobilleri Doğuş oto tarafından satılıyor. Türkiye’ye tamamen ithal edilen volkswagen, audi ve diğer markalar Türk halkı tarafından büyük ilgi görüyor. Son yıllarda otomobil satışları patlama noktasına geldi ve ithalatın artması ile birlikte cari açıkta tehlike çanları çalmaya başlandı. Volkswageni eleştireceğim nokta ise ülkede yapılan fabrika yatırımları daha doğrusu yapılmayan yatırımlar.

Toyota, Hyundai gibi uzak doğulu firmaların Türkiye’de milyar dolarlık yatırımları ve fabrikaları var. Toyota corolla ve auris modelini ülkemizde üretiyor. Hyundai i serisi, era gibi araçları Türkiye’de üreterek onbinlerce kişilik istihdam ve katma değer sağlayarak ülke ekonomisini kalkındırıyor. Beğenmediğimiz Fransız Renault bile mais işbirliği ile çok ciddi yatırımlarla ülkemizde otomobil üretimi yapıyor. Ülkemizde fabrika kurup üretim yapan markalardan en önemlisi ise Ford ticariden otomobile kadar milyarlarca dolar ihracat yapan bir Ford otosan var karşımızda.

Şimdi gelelim Volkswagen Doğuş ortaklığına. Satış ve servis noktaları dışında tek bir yatırımı olmayan Volkvswagen bu noktada nasıl bir Türkiye politikası izliyor. Bazılarınız şunu söyleyebilir Almanlar Türkiye’de otomobil fabrikası açıp kaliteyi düşüremez. Buna karşın diyorum ki Meksikada üretilen ve ülkemizde kapışılan Jetta modeli Meksikadan okyanusu aşıp buraya gelirken neden Türkiye’de herhangi bir Volkswagen üretim bandı kurulmuyor?

Bence suç bizde Volkswagen ve doğuş grubunu şımartan biz tüketicileriz. Kısıtlı sayıda getirilen modeller ve faiş fiyatlarla satılan otomobiller için 1 yıl ve daha fazla beklemek üzere sıraya giriyoruz. Volkswagen ve doğuş bu ilgiyi hakedecek ne yapıyor?  Bence oturup bunları iyi analiz etmeliyiz.

0 0 Oy
Kampanyayı Oyla
Abonelik
Bildir

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Düşünceleriniz insanlara yardımcı olacak, lütfen yorum yapın.x